zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli

10:39, 24.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Cyprian Kamil Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy - ocenił.


Podziel się:   Więcej

200 lat temu, 24 września 1821 r., urodził się poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021.

„Cyprian Kamil Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli. Dziś przypada 200. rocznica urodzin tego wielkiego poety, i z tej okazji odwiedziłem liceum ogólnokształcące jego imienia w Radzyminie pod Warszawą” - napisał na Facebooku premier.

Wskazał, że „wielkość Norwida polega na tym, że jego spojrzenie na życie jest ponadczasowe, a twórczość może być drogowskazem w drodze do nowoczesności”.

Szef rządu podkreślił, że poeta „potrafił łączyć tradycję i jej głębię ze spojrzeniem w przyszłość”. „Starał się wydobyć z niej to, co najlepsze i na niej budować dobro. Kiedy Polski nie było na mapie, Norwid wzywał do nowoczesnego patriotyzmu, czyli takiego, który wierzy, że Polska może być wielka i dobra. Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy. Per aspera ad astra!” - ocenił Morawiecki.

Dodał, że „do wielkości możemy dojść jedynie przez ciężką pracę, a wielkość ta oznacza bogactwo ducha”. „Norwid był dumnym Polakiem i Europejczykiem, nie zapominał o swoich korzeniach” - zaznaczył premier.

„Wszyscy czerpiemy z tej głębi poety i dajemy świadectwo temu, że jego dziedzictwo żyje i jest czymś niezwykle wartościowym oraz wyznacza drogę ku prawdzie i przyszłości. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wydobywają jego poezję z przeszłości” - napisał Morawiecki.
 
 
 
...
 

Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. W trakcie wizyty obejrzeli wystawę prac uczniów poświęconych Norwidowi.

Zdaniem szefa rządu Norwid jest jednym z naszych narodowych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli. Wielkość Norwida - dodał - polega też na tym, że jego spojrzenie na życie i wiara są ponadczasowe.

- Patrzę na jego twórczość jak na swego rodzaju drogowskaz, który może przyświecać nam także w drodze do nowoczesności, bo Norwid w swoich wspaniałych wierszach w niesamowity sposób potrafił łączyć tradycję, głębię, którą czerpiemy od naszych przodków, pokoleń, które były przed nami, ale ze spojrzeniem w przyszłość. Sięgał głęboko w przeszłość, aby wydobyć z niej co najlepsze i na tym budować to co ma być w przyszłości najpiękniejsze, co ma służyć dobru, miłości - mówił Morawiecki.

Premier stwierdził też, że kiedy Polski nie było na mapie, Norwid wzywał do nowoczesnego patriotyzmu. - Nie zakopanego tylko we wspomnieniach, ale takiego, który wierzy, że Polska może być z powrotem a mapie Europy, ale też wielka, wspaniała i dobra - mówił.

Dodał, że w jego opinii Norwid może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy.

Premier złożył kwiaty na grobie matki Norwida w 200. rocznicę urodzin poety
- Per aspera ad astra. Myślę, że Norwid bardzo głęboko wierzył w to, że do wielkości możemy dojść poprzez ciężką pracę i że wielkość nie oznacza bogactwa tu na świecie, tylko przede wszystkim bogactwo ducha - stwierdził premier.

Ocenił ponadto, że Norwid pokazywał jak być dumnym Polakiem i Europejczykiem nie zapominając o swoich korzeniach. Podkreślał też, że Norwid wierzył w ponadczasowość prawdy i ponadczasowość dobra.

Dodał, że wszyscy czerpiemy z tej niebywałej głębi poety i jednocześnie dajemy świadectwo temu, że jego dziedzictwo żyje i jest czymś niezwykle wartościowym oraz wyznacza drogę ku prawdzie i przyszłości.

Minister Czarnek zwracając się do uczniów i pedagogów szkoły podkreślał, by byli dumni z Cypriana Kamila Norwida. - Bądźcie dumni z tego, co robicie, bo rzeczywiście jesteście dla nas gwarantem tego, że tę przeszłość będziecie w przyszłość przenosić. Będziecie przenosić w przyszłość na kolejne pokolenia i do kolejnych pokoleń osiągnięcia tych naszych wybitnych rodaków, a jednocześnie będziecie naśladować tych naszych wybitnych rodaków, co już robicie i na tym nam najbardziej należy - mówił minister.

„Dzięki jego myśli nasza młodzież rozkwita każdego dnia”


- Często się mówi, że za często sięgamy w przeszłość. Otóż to Norwid uczył, czym jest przeszłość, że to jest „dziś, tylko cokolwiek dalej: / Za kołami to wieś, / Nie jakieś tam coś, gdzieś, / Gdzie nigdy ludzie nie bywali!...”. Bywali, są i będą - jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń i w tej sztafecie pokoleń tę pałeczkę wielkiej tradycji, wielkich doświadczeń naszego narodu, wielkich osiągnięć naszych przodków takich jak Norwid, mamy przekazywać później następnym pokoleniom i dzisiaj widzimy, że będziecie to robić znakomicie - dodał Czarnek. Złożył też życzenia wszystkim szkołom noszącym imię Cypriana Kamila Norwida.

Starosta wołomiński Adam Lubiak podkreślał, że Norwid jest inspiracją dla młodych ludzi. - Dzięki jego myśli nasza młodzież rozkwita każdego dnia - mówił.

Dziękował też premierowi za wsparcie powiatu przez rząd. - Środki, które otrzymujemy, te inwestycje, które idą dzisiaj nie byłyby możliwe bez tego wsparcia - przyznał.

200 lat temu w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik; niedoceniany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów.

Wystąpienie prezydenta Dudy podczas Szczytu Systemów Żywnościowych

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych