zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych

17:57, 15.10.2020;   autor: msies, akune;   źródło: PAP, Twitter

– Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków, w szczególności narażone z powodu koronawirusa są osoby starsze; nasza strategia dotyczy w szczególności seniorów, by mogli być w samoizolacji i przez to unikać zarażenia – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Nie ma w tym momencie niż ważniejszego dla rządu, (niż) żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków, temu podporządkowane są wszystkie nasze działania – podkreślił premier na konferencji prasowej.

Mówił, że zagrożenie koronawirusem będzie okazją do tego, by jak najbliższej współpracować.

– Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków, w szczególności chcę tutaj podkreślić, że narażeni na zgon, na śmierć są ludzie starsi, powyżej 65, 70 roku życia. Chrońmy osoby starsze. Cała nasza strategia dotyczy również w szczególności osób starszych, żeby one mogły się znajdować w samoizolacji i przez to unikać zarażenia – mówił premier.

Dodał, że drugi cel to zapewnienie właściwego funkcjonowania służby zdrowia.Premier czuje się dobrze. „Być może pod koniec tygodnia zakończy kwarantannę”
 
 
 
...
 
„Chcemy wdrażać obostrzenia, ale chcemy też, by gospodarka pracowała w możliwie dużym zakresie”

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała – powiedział premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Szef rządu wskazał, że wśród celów rządu jest zapewnienie wydajności służby zdrowia oraz utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy.

– Nie jesteśmy też skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali – mówił Morawiecki.Obraduje Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego
Odnosząc się do sytuacji w krajach Europy Zachodniej powiedział, że np. w Wielkiej Brytanii, w Irlandii Północnej.

Z kolei – jak dodał – we Francji w kilkunastu największych – z badań wynika, że przez ostatnie 5-6 tygodni ośmiokrotnie wzrosła zachorowalność na COVID-19 wśród osób powyżej 80. roku życia.

To wszystko są sygnały, które powinniśmy potrafić interpretować i potrafimy interpretować – dodał.

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała – zaznaczył premier.Korzystajmy „z wiarygodnych, rządowych źródeł informacji o pandemii”
„Wracamy do zalecenia – zostań w domu”

– Podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi dziś do nas wrócić: zostań w domu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wygramy tę walkę tylko jeśli będziemy solidarni, będziemy razem postępować według reguł - podkreślił szef rządu.

– Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz; poradzimy, wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko jak będziemy solidarni, będziemy razem postępować według zaleceń – mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że „podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi do nas wrócić także dziś: zostań w domu”. Jak mówił, jeśli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie.Spychalski ws. apelu KO o zwołanie RBN: To Sejm jest najwłaściwszym gremium do debaty
Premier zaprezentował wykres, który – jak podkreślił – mówi wszystko o obecnej fali zachorowań.

– Kiedy spojrzymy na mobilność, czyli na kontaktowanie się społeczne ludzi między sobą, to dostrzeżemy na tym wykresie, że te kontakty społeczne są na takim poziomie, jaki był przed wybuchem pandemii. Czyli przestaliśmy się dystansować jedni od drugich i według obiektywnych danych znowu wróciliśmy do dużej mobilności społecznej i kontaktów społecznych – tłumaczył.

– Dziś mądrzejsi o tamtą wiedzę, szybko chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu. Izolacja ludzi starszych, ale też i pomoc dla ludzi starszych będzie decydowała o sukcesie naszych działań – podkreślił.
„W strefach czerwonych ograniczenie w placówkach handlowych, zakaz organizacji wesel, szkoły średnie i wyższe – zdalnie”

W tzw. strefach czerwonych będzie ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak wesela czy konsolacje, szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W tzw. strefach czerwonych – poinformował premier na czwartkowej konferencji – będzie „ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje, zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, szkoły wyższe oraz szkoły średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego”.

Ponadto – mówił szef rządu - w strefach czerwonych podróż transportem publicznym również będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących oraz 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Morawiecki zaznaczał, że obecna sytuacja różni się od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. – Dziś wirus nie wybucha w ogniskach, dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniany, mówimy o transmisji poziomej, musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę. Skala pandemii, to jak ona będzie wyglądać, zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych nakazów, zakazów i zaleceń. I to jest to światełko w tunelu – powiedział.

Nowe obostrzenia w strefie żółtej to m.in. zgromadzenia do 25 osób

Działalność gastronomii w godz. 6.00-21.00, potem tylko na wynos; zgromadzenia do 25 osób; nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych; zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni - to nowe obostrzenia w strefie żółtej – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował na czwartkowej konferencji prasowej o wprowadzeniu nowych obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej.

Jeśli chodzi o strefę żółtą, działalność gastronomiczna będzie możliwa w godz. 6.00-21.00. Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków jedynie na wynos.

Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Jak mówił premier Morawiecki, od 19 października w strefie żółtej liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje będzie ograniczona. Jak podało Centrum Informacji Rządu, będzie to maksymalnie 20 osób; bez zabawy tanecznej.

Ponadto, zgromadzenia zostają ograniczone do 25 osób.

Premier przekazał też, że szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego.

Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni. Jak mówił premier Morawiecki, od 19 października w strefie żółtej liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje będzie ograniczona. Jak podało Centrum Informacji Rządu, będzie to maksymalnie 20 osób; bez zabawy tanecznej.

Ponadto, zgromadzenia zostają ograniczone do 25 osób.

Premier przekazał też, że szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego.

Wydarzenia sportowe będą się

odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Premier apeluje do osób starszych, by zostały w domach

O pozostanie w domach zaapelował do osób starszych premier Mateusz Morawiecki. Wolontariusze, samorządy miejskie czy harcerze pomogą w dowiezieniu posiłków, niezbędnych lekarstw i innych artykułów – zapowiedział. Wezwał też pracodawców, których pracownicy mogą pracować zdalnie, by im to umożliwili.

– Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków, czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów – powiedział premier na konferencji prasowej.

Dodał, że jest pewien, iż „jako społeczeństwo jesteśmy w stanie przez tych kilka tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii".

– Jeszcze raz jako premier powtórzę: wygramy tą walkę. Ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych zaleceń, do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy – podkreślił Morawiecki.
Resort zdrowia poinformował w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych.

Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303.

Łącznie od początku epidemii wykryto 149 903 chorych na COVID-19. Zmarło już na tę chorobę w Polsce 3308, a wyzdrowiało 85 588.


Projekt rozporządzenia. Obowiązek zakrywania ust i nosa w strefie czerwonej i żółtej

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych