zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

19:39, 06.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRM, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten „jest wciąż niedoceniany” przez stronę amerykańską.


Podziel się:   Więcej

Szef polskiego rządu wziął udział w wirtualnej konferencji światowych liderów zorganizowanej przez Atlantic Council.

Forum było szansą do dyskusji na temat uwarunkowań geopolitycznych oraz zależności ekonomicznych i społecznych. Omówiono także znaczenie zaangażowania i partnerstwa Stanów Zjednoczonych dla wzmocnienia równowagi i bezpieczeństwa w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z Ianem Brzezińskim, przedstawił główne założenia planu odbudowy Polski po pandemii, czyli inwestycje na projekty związane z Zielonym Ładem, cyfryzacją i rozwojem infrastruktury, również w wymiarze regionalnym.

Szef polskiego rządu podkreślił konieczność większego zaangażowania USA w strategiczny dla odbudowy po pandemii projekt Trójmorza, który wykorzysta duży potencjał inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej. <

– Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami – inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych – powiedział.
>
Ponadto zaznaczył, że region CEE jako „brama do UE” powinien być interesujący dla amerykańskich inwestorów.


„Premier będzie zabiegać, by część pożyczkowa KPO była wyłączona ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej”
Premier Mateusz Morawiecki mówił także o budowaniu wzajemnych relacji i współpracy UE-USA w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego – eskalacji napięć i zagrożenia ze strony Rosji oraz ekspansji ekonomicznej Chin.

– Mamy ten sam system wartości interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić – podkreślił.


Premier: Możemy sobie pozwolić teraz na delikatne, powolne otwieranie gospodarki


PE zaapelował o sankcje wobec Rosji, blokadę Nord Stream 2 i wsparł ZPB
W kontekście bezpieczeństwa energetycznego, szef polskiego rządu podkreślił kluczową rolę USA w powstrzymaniu realizacji projektu Nord Stream 2.

– Mamy szansę wysłać reszcie świata bardzo silny sygnał solidarności transatlantyckiej – dodał.


Premier: Wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2


Prezydent: Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza
Premier podkreślił także potrzebę powstrzymania ekspansji kapitału chińskiego w strategicznych obszarach gospodarki UE i uniezależnienia się od jego wpływów, zarysowując znaczenie Inicjatywy Trójmorza także w tym wymiarze.

– Stworzyliśmy Inicjatywę Trójmorza, aby wzmocnić naszą tożsamość i siłę naszej gospodarki w stosunku do Chin – powiedział.Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza
Podkreślając obecną silną pozycję Polski w Europie, jej wyniki ekonomiczne i pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, a także szczególne położenie geopolityczne, premier Mateusz Morawiecki potwierdził silną potrzebę współpracy transatlantyckiej w szerokim wymiarze i jej kluczowe znaczenie w kontekście strategicznych, globalnych wyzwań i odbudowy po pandemii.Premier: Życzyłbym sobie, by w głosowaniu nad środkami UE była jednomyślność