zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o niższych podatkach PIT: w portfelu pracownika pozostanie kilkaset złotych

15:13, 16.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przyjęte we wtorek przez rząd zmiany podatkowe spowodują, że rocznie w kieszeni każdego pracownika pozostanie kilkaset złotych – powiedział we wtorek Mateusz Morawiecki po decyzji rządu o obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. oraz przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Premier zapewnił też, że „wzrost wynagrodzeń to jeden z absolutnych priorytetów” rządu.


Podziel się:   Więcej

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Rozwiązania, które obejmą ok. 25 mln Polaków, mają obowiązywać od 1 października br.

– Ważne jest to, żeby szanować ludzką prace, żeby poprzez nasze programy obniżenia podatków, obniżenia podatku PIT, który będzie dla wszystkich pracowników w całej Polsce obowiązywał już od 1 października – przyjęliśmy go dzisiaj na Radzie Ministrów – że ten projekt spowoduje podwyżkę netto dla wszystkich kilkunastu milionów pracowników i dla emerytów – powiedział premier na konferencji prasowej w zakładzie produkcyjnym Ceramika Tubądzin II.

Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej 18-proc. stawkę PIT do 17 proc.
 
 
 
...
 
Jak mówił szef rządu, „jesteśmy w stanie teraz obniżyć koszty pracy, łącznie o ponad 7–8 proc., o jeden punkt procentowy z 18 na 17 proc., ale też podwyższenie kosztów uzyskania przychodów, które były nieruszane od parunastu lat z 1 335 zł rocznie na 3 tys. zł rocznie”.

– Te wszystkie zmiany podatkowe spowodują, że w kieszeni każdego pracownika w Polsce, tylko ten ruch, ta zmiana, którą wdrażamy od 1 października tego roku, spowoduje, że zostanie rocznie kilkaset złotych w portfelu – w zależności od tego, kto ile zarabia. Oczywiście mogą to być większe środki w stosunku do swojego wynagrodzenia brutto obecnie – tłumaczył.

Z zawartych w Ocenie Skutków Regulacji wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany będą kosztować sektor finansów publicznych 9 mld 687 mln zł rocznie.

Z tego koszt dla budżetu to 4 mld 825 mln zł, dla jednostek samorządu terytorialnego – 4 mld 812 mln zł, a dla pozostałych jednostek (NFZ) – 50 mln zł.
„Wzrost wynagrodzeń to jeden z naszych absolutnych priorytetów”

– To jeden z naszych absolutnych priorytetów - wzrost wynagrodzeń dla klasy średniej, dla wszystkich pracowników, tworzenie warunków pracy, obniżanie podatków, po to, żeby ludzie mogli zarabiać jak najwięcej - mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył, że płaca minimalna określana przez rząd, zdecydowanie wzrasta z roku na rok. – W przyszłym roku od 1 stycznia urośnie ponownie co najmniej do poziomu 2450 zł. Od poziomu wyjściowego jest to znaczący przyrost przez ostatnie 3-4 lata - dodał.

Według Morawieckiego podniesienie płacy minimalnej powinno dawać impuls do wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce.

– Aby wynagrodzenia w Polsce mogły rosnąć, to firmy muszą stawać się konkurencyjne. Muszą coraz więcej inwestować – również w ciągi technologiczne (...) Produkt tanieje, jeśli jest dobrze wdrożona robotyzacja i automatyzacja. Ale ludzie, którzy pracują przy tych produktach muszą zarabiać coraz więcej - zaznaczył.

– To jeden z naszych absolutnych priorytetów – wzrost wynagrodzeń dla klasy średniej, dla wszystkich pracowników, tworzenie warunków pracy, obniżanie podatków, po to, żeby ludzie mogli zarabiać jak najwięcej– mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył, że płaca minimalna określana przez rząd, zdecydowanie wzrasta z roku na rok. – W przyszłym roku od 1 stycznia urośnie ponownie co najmniej do poziomu 2450 zł. Od poziomu wyjściowego jest to znaczący przyrost przez ostatnie 3–4 lata – dodał.

Według Morawieckiego podniesienie płacy minimalnej powinno dawać impuls do wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce.

– Aby wynagrodzenia w Polsce mogły rosnąć, to firmy muszą stawać się konkurencyjne. Muszą coraz więcej inwestować – również w ciągi technologiczne (...) Produkt tanieje, jeśli jest dobrze wdrożona robotyzacja i automatyzacja. Ale ludzie, którzy pracują przy tych produktach muszą zarabiać coraz więcej – zaznaczył.