zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o projekcie PiS ws. sądownictwa: Dąży do zaprowadzenia porządku prawnego

16:12, 13.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Proponowane przez PiS zmiany ws. sądownictwa dążą do zaprowadzenia porządku prawnego w tym systemie – uważa premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, spodziewa się, że za parę tygodni zapanuje w tej sprawie „konstruktywny spokój".


Podziel się:   Więcej

W czwartek wieczorem posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze.

Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym.

Odpowiadając na pytania na konferencji prasowej w Brukseli premier stwierdził, że proponowana przez PiS „ustawa ma prowadzić do tego, by zaprowadzić pewny porządek prawny w tym systemie”.

– Byłbym gorącym zwolennikiem tego, żeby włączyć kilka artykułów z ustawy – chyba o ustroju wymiaru sprawiedliwości – francuskiej. Francja jest bardzo demokratycznym krajem, fajnym krajem (...) dlatego polecę uwadze legislatorów, sam jestem posłem teraz, żeby pewne zapisy tej ustawy francuskiej włączyć do naszej ustawy, o ile ich tam nie ma – dodał.


Posłowie PiS złożyli projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych
„Dyskusja na ten temat już się przetoczyła”

Premier zaznaczył, że wie, że „w domenie publicznej dyskusja na ten temat już się przetoczyła”. – Myślę, że to dodatkowo da do myślenia środowisku sędziowskiemu i za parę tygodni zapanuje spokój tutaj, ale taki konstruktywny, gdzie obie strony zrozumieją, że lepiej jest nie kwestionować wyroków sądów, które zostały wydane przez sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa – powiedział Morawiecki.

Premier był pytany czy wie, jaki jest cel projektu zgłoszonego przez PiS i czy go popiera. Dziennikarz zwrócił uwagę, że odczytuje się go jako „chęć uciszenia niepokornych sędziów”; dopytywał premiera czy nie boi się, że nowe przepisy stworzą nowe pole konfliktu z Brukselą oraz czy prowadził rozmowy na ten temat z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Morawiecki powiedział, że sądownictwo nie było tematem jego rozmów z szefową Komisji. Mówił, że rozmów o polskim wymiarze sprawiedliwości „aż tak bardzo szeroko przeprowadzać nie trzeba, chociaż oczywiście jest zainteresowanie tym tematem”. Podkreślił, że sądownictwo „należy do kompetencji krajów członkowskich”, a Polska kontynuuje reformę wymiaru sprawiedliwości.


Müller: Nie można dopuścić, by Polacy wątpili, czy orzeczenia sądów mają charakter ostateczny
„Podważanie wyroków sędziów jest drogą do chaosu prawnego”

Premier nawiązał też do przypadającej w piątek 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w czasie którego – jak mówił – bardzo wielu sędziów zostało mianowanych, przez Radę Państwa PRL – „ciało wybitnie niedemokratyczne, podległe instytucjom państwa komunistycznego”.

– Dzisiaj mamy takie zestawienie. Jestem ciekaw, jak TSUE rozstrzygnąłby taki dylemat (...), gdyby był skonfrontowany z pytaniem, czy to Rada Państwa – totalitarnego, komunistycznego - powołująca sędziów jest bardziej właściwym organem do powoływania sędziów, niż KRS z bardzo mocnym mandatem demokratycznym – powiedział szef rządu.

Według niego „dzisiaj zaszła taka okoliczność, że część sędziów, interpretując część zapisów w taki, a nie inny sposób, z wyroku TSUE i żywiąca pewne wątpliwości wobec zmian, które się odbywają, reform, które przeprowadzamy, próbuje kwestionować te zmiany”.

Zaapelował, by „nie prowadzić do sytuacji zmierzającej w kierunku chaosu w systemie prawnym". – Bo podważanie wyroków wydawanych przez sędziów powołanych przez nową KRS, powołaną w sposób absolutnie zgodny z prawem, w zgodzie z polską konstytucją jest prostą drogą do chaosu prawnego – powiedział premier. Przekonywał, że to poprzednia KRS była powołana „z defektem prawnym”.

– Myślę, że szacunek do pewnej ciągłości instytucjonalnej spowodował, że nawet rząd PiS, ja również, szanuję sędziów, którzy zostali tam powołani – powiedział Morawiecki.

Dodał, że z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, płynie refleksja, która „powinna ostudzić niektóre zapędy, które mogą prowadzić do anarchii, do chaosu prawnego”. – I powinniśmy się przed tym wystrzegać – dodał szef rządu.


Grodzki o projekcie PiS ws. sądownictwa: Zakłada ostateczne zrujnowanie trójpodziału władzy
header("X-php: 103");