zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o Rymkiewiczu: Jego dzieła pozwalają głęboko wejrzeć w polską duszę

13:27, 14.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Facebook

Jego dzieła – nie tylko poetyckie, ale też eseje i prace naukowe - pozwalają głęboko wejrzeć w polską duszę – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki o poecie, dramaturgu i literaturoznawcy Jarosławie Marku Rymkiewiczu, który w poniedziałek skończył 85 lat.


Podziel się:   Więcej

„+Szczęśliwy naród, który ma poetę. I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu+ - te słowa Czesława Miłosza wyrażają głęboką prawdę o roli poetów w polskich dziejach"–- głosi wpis premier Morawieckiego na Facebooku.

„Tak, jesteśmy szczęśliwym narodem, bo w każdym okresie naszej historii pojawiali się Oni. Wielcy poeci, którzy odkrywali przed narodem prawdę zarówno o jego wielkości, jak i małości. O rzeczach wielkich i rzeczach małych" – dodał premier.

Ocenił, że „bez wątpienia takim poetą jest Pan Profesor Jarosław Marek Rymkiewicz, który wczoraj obchodził 85. urodziny". "Jego dzieła - nie tylko poetyckie, ale też eseje i prace naukowe - pozwalają głęboko wejrzeć w polską duszę"–- podkreślił.

Szef rządu zwrócił uwagę, że „wśród rozważanych przez Jarosława Marka Rymkiewicza rozterek, nadziei i lęków tkwi fundamentalna prawda o nas samych".

„Tę prawdę przejmująco wyrażają słowa Pana Profesora, że +polskość to straszna siła duchowa+, że +to nie my ją wybieramy, ale ona nas wybiera+. To trudna lekcja tożsamości, z którą powinniśmy mieć odwagę się zmierzyć" – wskazał.
„Dziękujemy, Czcigodny Panie Profesorze, za to, że +mamy Poetę i nie kroczymy w swych trudach w milczeniu+. Plurimos annos, Panie Profesorze!" – napisał premier.„Pańska twórczość zajęła poczesne miejsce w kanonie literatury". Prezydent złożył życzenia Markowi Rymkiewiczowi

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych