zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o sytuacji w Porozumieniu: Zależy nam na konsensusie u koalicjantów

15:35, 15.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Żadne formalne wnioski jeszcze nie zostały złożone; zależy nam na tym, żeby doszło do porozumienia, do konsensusu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, pytany spór w Porozumieniu i cofnięciu przez tę partię rekomendacji dla trzech członków rządu.


Podziel się:   Więcej

Porozumienie, współtworzące z PiS i Solidarną Polską Zjednoczoną Prawicę, wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu, wydalonych z partii: ministra członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka. Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka powiedziała w poniedziałek w TVN24, że „w tej chwili nie widzi innej możliwości” niż odwołanie ich z rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, czy osoby, które straciły rekomendacje Porozumienia zostaną zdymisjonowane, odparł, że „w przypadku tego sporu w ramach partii Porozumienie odbywają się cały czas rozmowy na szczeblu politycznym” i one – zaznaczył – jeszcze się nie zakończyły.

– Żadne formalne wnioski zresztą też jeszcze nie zostały złożone – dodał premier.

– Z całą pewnością zależy nam na tym, żeby doszło do porozumienia, do konsensusu. My będziemy, jako Prawo i Sprawiedliwość, ta główna, zdecydowanie najważniejsza część Zjednoczonej Prawicy starali się do takiego porozumienia dążyć i nakłaniać do tego naszych partnerów – zapewnił Morawiecki.
 
 
 
...
 

Spór w kwestii kierownictwa Porozumienia


W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

W sobotę sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas, Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych