zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier o Targalskim: Postać absolutnie nietuzinkowa

07:39, 20.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Facebook

Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków – tak zmarłego w niedzielę Jerzego Targalskiego określił premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę rano, miał 69 lat.

Zmarł Jerzy Targalski. Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków” – napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Premier przypomniał, że Targalski przebywając na emigracji we Francji współpracował z Kontaktem i Paryską Kulturą. Publikował pod pseudonimem Józef Darski.

„Choć Jego doskonałe zajęcia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeszły do legendy i ukształtowały całe pokolenie elit państwowych to w wolnej Polsce często był zmarginalizowany i nierozumiany. W ostatnich latach przeżywał jednak twórczą drugą młodość, pisząc fundamentalne prace na temat Bałkanów, cykl +Resortowe Dzieci+ czy w końcu błyskotliwą publicystykę” – napisał Morawiecki.
Jak dodał, wszyscy, którzy znali Jerzego Targalskiego podkreślają, że był człowiekiem bezkompromisowym, ale w życiu prywatnym ciepłym, dowcipnym i wyrozumiałym.

„Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie” – napisał premier.Prezydent: Odszedł Jerzy Targalski, wolna Polska straciła rycerza walczącego o jej umocnienie