zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu

10:24, 27.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia; sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu wygłosił we wtorek oświadczenie odnoszące się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej.

– O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca – powiedział premier we wtorkowym oświadczeniu.

– We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem, a więc te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzie, nie są objęte tym wyrokiem – podkreślił Morawiecki.


Dera: Decyzja TK to informacja, by stworzyć nowe przepisy
 
 
 
...
 
„Będę zalecał badania prenatalne dla wszystkich kobiet

Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet – zadeklarował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że badania prenatalne umożliwiają terapię na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że badania prenatalne w ostatnich latach zostały rozszerzone. Jak mówił, „stosowane są bardzo szerokie zalecenia, a najlepszym dowodem jest na to, że badaniom prenatalnym poddanych jest 40 proc. więcej kobiet niż w roku 2015”.

– Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, bo dzisiaj to jest dla kobiet powyżej 35 roku życia lub kobiet z różnymi powikłaniami ciąży. Ale będę zalecał badania prenatalne dla wszystkich kobiet, bo jest bardzo ważne, by na jak najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka, bo dzisiaj można dokonywać (...) także w łonie matki operacji, różnego rodzaju odpowiedniej terapii, która wesprze matkę, wesprze dziecko – powiedział szef rządu.


Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy
„Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia”

– Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia; ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wygłosił we wtorek oświadczenie odnoszące się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej.

– Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że – żeby zrealizować tę wolność wyboru, trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana – powiedział premier.

Podkreślił, że wolność wyboru jest również zależna od godności człowieka, która – jak mówił – jest niezbywalną wartością konstytucyjną i leży u podstaw bardzo wielu naszych wyborów. – Trzeba żyć, by później móc w ogóle wybierać – powtórzył Morawiecki.


Szczerski: Wróćmy do cywilizowanej formy dialogu ws aborcji
– Wiem, że bardzo wiele różnych sytuacji powoduje bardzo wiele emocji, że nie jesteśmy często w stanie sobie wyobrazić, jak różne są to sytuacje. I dlatego chcę podkreślić, że będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji, wszystkich kobiet. Będziemy pomagać kobietom, dzieciom po to, by mogły się normalnie rozwijać w łonie matki, a później żeby mogły normalnie żyć – zadeklarował Morawiecki.


Szef BBN: Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że TK stanął po stronie życia
W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający – na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po tym orzeczeniu w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego – manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.


Morawska-Stanecka: Wyrok TK wynika z tchórzostwa