zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier o zagrożeniu koronawirusem w Polsce: wszystkie służby są w gotowości

16:05, 24.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Przeprowadziliśmy dzisiaj szerokie konsultacje i akcję informacyjną ze wszystkimi wojewodami, z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Szczegółowo omówiliśmy, co należy robić, żeby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w RCB z wojewodami i inspektorami sanitarnymi ws. zagrożenia koronawirusem w Polsce.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki około godziny 16.00 zakończył dotyczące koronawirusa spotkanie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w siedzibie MSWiA. Wcześniej spotkał się również z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim oraz przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– Rozmawialiśmy ze wszystkimi wojewodami i wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi o tym, co trzeba robić w celu ograniczania ryzyka. Mamy gotowe dwa laboratoria i uruchamiamy kolejne laboratoria inspekcji sanitarnej – poinformował premier.

Mateusz Morawiecki poinformował, że gotowe są laboratoria diagnostyczne. – Dwa cały czas są pod parą, a sześć kolejnych jest już uruchamianych, chociaż nie ma na dzisiaj takiej potrzeby, żeby były czynne i w sposób bieżący pobierały materiał do badań – powiedział Morawiecki.

– Chcemy jednak być przygotowani, nawet nadmiarowo można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób – zaznaczył.

Dworczyk: Jesteśmy przygotowani na ewentualne pojawienie się koronawirusa
 
 
 
...
 
Komunikaty SMS-owe dla Polaków wracających z zagranicy

Premier zwracał uwagę, że dużo naszych rodaków spędza obecnie ferie zimowe we Włoszech. Jak podkreślił, ważne jest, aby po powrocie do kraju osoby te obserwowały swój stan zdrowia.

– Jest to popularny kierunek wyjazdów na narty dla części Polaków. Mamy także sporo naszych rodaków we Włoszech. Tutaj szczególnie ważne jest dla tych osób, które wracają na tzw. kołach — samochodami, pociągami, żeby te osoby w odpowiedni sposób zawiadywały swoim zdrowiem poprzez te komunikaty, które również otrzymują z Ministerstwa Zdrowia – powiedział premier.

Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowaliśmy komunikaty SMS, w ramach których nastąpi odpowiedni przekaz zasobów informacji: jak należy się zachowywać, jakie są objawy pojawienia się koronawirusa i czego należy się wystrzegać.
Szef MSWiA: Wszystkie służby są zmobilizowane

Szef MSWiA zapewnił podczas konferencji, że wszystkie służby mu podległe są w pełni zmobilizowane w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce. – Do sprawy podchodzimy poważnie - podkreślił Mariusz Kamiński.

Poinformował też, że w poniedziałek miał on telekonferencję poświęconą zagrożeniu koronawirusem z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Brał w niej udział również komendant główny Straży Granicznej i szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

– Służby są zmobilizowane, działają w sposób odpowiedzialny, wszelkie procedury zostały przejrzane, odświeżone tak, żeby skutecznie, szybko i profesjonalnie zareagować, jeżeli wirus pojawi się w naszym kraju – powiedział Kamiński.

Szef MSWiA stwierdził też, że Agencja Rezerw Materiałowych – która ma obowiązek zabezpieczać państwo na czas kryzysów, także epidemiologicznych – ma odpowiedzenie środki, żeby „użyć ich na masową skalę”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

– Wszelkie informacje, że są niedobory w tym zakresie proszę traktować z dużym dystansem. Jesteśmy gotowi na każdą ewentualność – powiedział szef MSWiA.

Dodał, że służby państwowe monitorują i starają się być w kontakcie z Polakami, którzy są w tych rejonach świata, w których pojawiła się epidemia.

Kamiński zapewnił też, że służby sanitarne są w gotowości, aby być na lotnisku i udzielić odpowiedniej pomocy zarażonym wirusem. Poinformował również, że są przygotowywane miejsca w szpitalach na oddziałach zakaźnych, a wojewodowie codziennie przekazują bieżąca informację w tym zakresie do Ministerstwa Zdrowia.

– Na szczęście, póki co, nie ma u nas wirusa, ale jeśli się on pojawi – a dociera do Europy – podejmiemy adekwatne, szybkie i profesjonalne działania – podkreślił Kamiński.
Minister zdrowia: Nie ma w Polsce koronawirusa, służby medyczne w są w gotowości

– Wirusa w Polsce nie ma, ale prędzej czy później się pojawi. Wszystkie służby medyczne w są w gotowości, mamy wdrożone procedury, które do tej pory dotyczyły wyłącznie Polaków wracających z Chin – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister powiedział, że „w tej chwili są potrzebne takie same procedury dla osób, które były w północnych Włoszech, w miejscach, gdzie wystąpiły przypadki zarażenia koronawirusem”.

Wskazał, że Polska przygotowuje się na ewentualne zarażenia koronawirusem. – Uruchamiamy kolejne laboratoria, które będą gotowe do ewentualnej diagnostyki pacjentów na obecność koronawirusa – powiedział.

Minister wskazał, że nie ma konieczności profilaktycznego noszenia maseczek na twarzy. – Nie potwierdzają tego także eksperci międzynarodowi. Maseczki potrzebne są wyłącznie osobom chorym, a takich w Polsce nie ma – powiedział.

Zapowiedział, że w portach lotniczych będzie wdrażany pomiar temperatury u pasażerów, „żeby w wielkich skupiskach ludzi mieć przegląd sytuacji”. Dodał, że pracownicy Polskich Linii Lotniczych zostaną w odpowiedni sprzęt.

– Osoby, które wracają do Polski z północnych Włoch i z Chin, są objęte monitorowaniem przez służby sanitarne – powiedział. Dodał, że „dostaną w SMS-ach informacje o tym, jak mają postępować – powiedział. Stosowne informacje mogą również znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że „na razie ważne jest racjonalne zachowanie”.
Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także – USA.

Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd 26 zgonów – osiem w Iranie, siedem w Korei Płd., trzy w Japonii i pięć we Włoszech, dwie w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie i we Francji.

Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa. Do 763 wzrosła tam liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc COVID-19 – podało w poniedziałek Centrum Kontroli Zachorowań i Prewencji w Seulu.

W niedzielę zanotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam siedem osób.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych