zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Od sprawności pracy służb granicznych zależą m.in. wpływy do budżetu

16:06, 29.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Od pracy polskich służb granicznych, od zdolności do strzeżenia granicy, od tej sprawności zależy, czy pieniądze wpłyną do budżetu, czy będziemy mieli do czynienia z jakimś przemytem – powiedział w piątek na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podziękował wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej, którzy znakomicie – jego zdaniem – strzegą naszych granic.

– To przecież właśnie od zdolności do strzeżenia granicy, tej naszej zewnętrznej, która jest jednocześnie granicą Schengen, granicą UE, od tej sprawności zależy, czy środki, pieniądze wpłyną do budżetu, czy będziemy mieli do czynienia z jakimś przemytem – powiedział premier.

Zwrócił uwagę na technologię, która służy walce z przemytem nie tylko na przejściach kolejowych, ale także drogowych przejściach granicznych.

– Ciężko czasami uwierzyć, że jeden samochód potrafi spowodować stratę dla państwa polskiego w wysokości nawet 100 tys. zł, a takich samochodów może przejeżdżać kilkadziesiąt, kilkaset dziennie. A więc praca naszych służb granicznych jest pracą przynoszącą korzyści wszystkim Polakom. Jest to praca na najwyższym poziomie profesjonalizmu, praca Krajowej Administracji Skarbowej, części ministerstwa finansów, która zapobiegła miliardom wyłudzeń. To dzięki tym miliardom mamy dzisiaj budowane drogi (...) i różne programy społeczne – powiedział premier.

Dodał, że dzięki pracy na granicy zatrzymuje się również terroryzm, przemyt broni i ludzi.


„Będziemy służyć radą tym, którzy chcą wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT”
Premier: W grudniu ustawa o bezpieczeństwie na drogach
 
 
 
...
 
Nowoczesny sprzęt

Premier zwrócił również uwagę na technologię, która służy walce z przemytem nie tylko na kolejowych, ale także na drogowych przejściach granicznych.

Na kolejowym przejściu w Kuźnicy znajduje się stacjonarny skaner do prześwietlania pociągów towarowych promieniami RTG. Kosztował 18,5 mln zł i jest pierwszym tego typu urządzeniem w województwie podlaskim – informował wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, który prowadzi tę inwestycję. Budowa zakończyła się w październiku, skaner – jak podały w piątek służby celne – jest jeszcze w fazie testów.

Prześwietlanie pociągów towarowych ma pomóc w wykrywaniu przemytu towarów w przewożonych ładunkach, zapewnić bezpieczeństwo i szybkość prowadzonych odpraw. Władze regionu liczą też na to, że wzrośnie ruch towarowy na tym przejściu.

Akcelerator promieni RTG, który służy do prześwietlania pociągów jest umieszczony w specjalnym bunkrze. Jest też zbudowane ramię detektora, które „skanuje” – prześwietla pociągi, są zamontowane osłony radiacyjne. Jak wyjaśniały wcześniej służby graniczne, w trakcie skanowania, na urządzeniach, można nawet rozpoznać rodzaj przewożonego towaru.

Premier podkreślił, że skaner to nowoczesne urządzenie, które jest „infrastrukturą techniczną już prawdziwie XXI w.”, sprzętem z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Prace w trakcie

W 2019 r. (dane z października) przez kolejowe przejście w Kuźnicy przewieziono ok. 2,5 mln ton różnych towarów. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku informowała wtedy przy okazji zakończenia budowy skanera, że przez to przejście wjechało do Polski ponad 1,4 tys. pociągów towarowych z ponad 48. tys. wagonów, podobnie też tyle wyjechało na Białoruś. Było to nieco mniej niż w 2018 r., ale – co podkreślano – znacząco wzrosła masa przewożonych towarów. Głównie transportowane są węgiel, drewno, paliwa płynne, gaz, materiały budowlane. W 2019 r. – do października – ujawniono tam przemyt ponad 1,1 mln sztuk papierosów bez akcyzy.

Dotychczas, w 2019 r., podlaska KAS wykryła przemyt ok. 70 mln sztuk papierosów, także z wykorzystaniem mobilnych skanerów, którymi dysponuje.

W Kuźnicy jest rozbudowywane także drogowe przejście graniczne z Białorusią. Prace są w trakcie. Wartość inwestycji to 18,5 mln zł. Po rozbudowie przepustowość przejścia ma być o 70 proc. większa - informował wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki.

By ożywić kolejowy ruch towarowy w rejonie Kuźnicy, PKP PLK przygotowują modernizację tzw. szerokiego toru od stacji Geniusze do Kuźnicy. PKP PLK podpisały właśnie umowy z wykonawcą inwestycji, która będzie kosztować prawie 195 mln zł. Inwestycja ma poprawić obsługę przewozów towarowych na granicy polsko-białoruskiej, zwiększyć dostępność tego przejścia, skrócić czas przewozu ładunków, stymulować rozwój gospodarczy.