zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

12:53, 24.01.2023;   autor: kawi;   źródło: PAP

Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - poinformował premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

- Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

- Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom - stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. - To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej - podkreślił szef rządu.
 
 
 
...
 

Czarnek: Nowoczesną szkołę mamy już dzisiaj


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że „po bardzo odważnej i koniecznej reformie systemu oświaty przeprowadzonej w pierwszej kadencji naszych rządów” PiS kontynuuje zmiany.

Podkreślił, że rząd dba o to, aby edukacja była na najwyższym poziomie. Mówił też o wprowadzeniu zmian w podstawach programowych, o wprowadzeniu przedmiotu Historia i teraźniejszość i o zmianach w edukacji dla bezpieczeństwa.

Przypomniał również o programie „Poznaj Polskę”, który umożliwia poznawanie uczniom ważnych miejsc dla historii i dziedzictwa Polski. - Na ten cel przeznaczono 130 mln zł i ok. 700 tys. dzieci wzięło w nim udział - poinformował.
- Z drugiej strony chcemy, żeby to wszystko było podawane w sposób absolutnie nowoczesny. (...) Nowoczesną szkołę robimy już dzisiaj. Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły w ogóle historii Polski - zapewnił. Czarnek przekazał, że w ostatnim roku przeznaczono - dzięki inicjatywie premiera Mateusza Morawieckiego - 1,1 mld zł na Laboratoria Przyszłości dla 15 tys. polskich szkół podstawowych.

- Ostatnie tylko dwa lata to jest (...) 5 mld zł na nowoczesną szkołę. Oprócz Laboratoriów Przyszłości mamy również program uzupełniających - mobilne Laboratoria Przyszłości - wskazał.

Minister wyliczał też inne przedsięwzięcia, m.in. na ogólnopolską sieć edukacyjną, aktywną tablicę i zdalną szkołę, zdalną szkołę plus i 500 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z gmin PGR-owskich.
- Dzisiaj, kiedy jeżdżę po Polsce, spotykam się z samorządowcami i wszyscy podkreślają, że szkoła jest nowoczesna, jak nigdy. Kiedy słyszę, że w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (...) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych - powiedział.

Czarnek: W szkole organem nadzoru pedagogicznego jest kurator
- Nauka i edukacja się zmienia. Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy - powiedział Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. - Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności - powiedział. Podkreślił, że „dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans”.
Cieszyński poinformował także, że „komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia”. Wyjaśnił, że tak samo z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. - Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze - dodał Cieszyński.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych