zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Okrągły stół w sprawie oświaty w piątek po świętach

17:27, 18.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Okrągły stół edukacyjny proponujemy w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i „nowoczesna szkoła” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ogłosił w czwartek w Krakowie, że obrady odbędą się w przyszły piątek, 26 kwietnia, o godz. 12.00 na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Premier na konferencji prasowej poświęconej tematowi edukacji poinformował, że rząd proponuje okrągły stół edukacyjny w czterech obszarach. – Pierwszy to uczniowie, drugi – nauczyciele, trzeci – jakość edukacji i jakość kształcenia i czwarty umownie, roboczo nazwany – nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku – powiedział premier.

– Chciałbym, żeby w wyniku okrągłego stołu wszyscy byli wygrani, żeby to było takie win-win, wygrany-wygrany. Żeby nie było tak, że strona rządowa, nauczyciele, związkowcy, czy ktoś inny w jakiś sposób triumfuje. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na lata do przodu – podkreślił szef rządu.

– Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion Narodowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że okrągły stół będzie „możliwością dogadania się” oraz „kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego”.


– Zapraszamy serdecznie z panią premier (Beatą Szydło) już na przyszły piątek, 26 kwietnia, na godz. 12.00. Zapraszamy na Stadion Narodowy, bo spodziewamy się dużej frekwencji, spodziewamy się dużego zainteresowania – powiedział szef rządu.

– Myślę, że okrągły stół będzie taką płaszczyzną, kiedy będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania dla polskiej szkoły, dla polskiej rodziny, dla polskiej gospodarki, a więc najlepsze rozwiązania dla polskiego społeczeństwa – podkreślił Morawiecki.


Szydło: wspólnie musimy zrobić wszystko, żeby matury się odbyłyPremier przedstawi w czwartek propozycję formuły okrągłego stołu ws. oświaty
 
 
 
...
 
„Apeluję, aby rady pedagogiczne zaklasyfikowały maturzystów do matur”

Premier zaapelował do rad pedagogicznych, aby zaklasyfikowały maturzystów do matur. – Dziękuję również wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że egzaminy gimnazjalne i w szkołach podstawowych odbyły się bez przeszkód – powiedział premier Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji prasowej w Krakowie podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że egzaminy gimnazjalne i w szkołach podstawowych odbyły się bez przeszkód.

– Bardzo obawialiśmy się tego - mam na myśli całą Polskę, rodziców, uczniów - co to będzie w szkołach, w których rzeczywiście ten protest był zaogniony uda się zorganizować te egzaminy. A więc udało się zorganizować te egzaminy, również dzięki wolontariuszom, osobom, które pomagały w organizacji – mówił szef rządu.

Jak dodał, to że do tych egzaminów „bez większych zakłóceń” doszło zawdzięczamy dobrej organizacji. Morawiecki zaapelował również, aby rady pedagogiczne zaklasyfikowały maturzystów do matur, bo to jest dla nich „bardzo ważny moment”. – Moja gorąca prośba, aby nie nadwyrężać tego stresu, który i tak uczniowie mają – dodał.Dworczyk: rządowa formuła okrągłego stołu będzie szersza niż forum RDS
„Apeluję do opozycji, aby zaapelowała do przewodniczącego ZNP o przerwanie protestu”

– Apeluję do opozycji, aby jutro czy dzisiaj zaapelowała do przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza o przerwanie protestu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podczas konferencji dotyczącej okrągłego stołu ws. edukacji podkreślił, że zaprasza do niego m.in. opozycję. Zaznaczył, że istnieje współpraca między ZNP i Sławomirem Broniarzem a przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną.

– Apeluję do opozycji, aby jutro czy dzisiaj zaapelowała do pana Broniarza, bo mają dobre, bliskie kontakty, w kontekście tego upolitycznienia, żeby zawiesić, przerwać ten protest, bo on nie służy poprawie jakości naszego szkolnictwa – powiedział Morawiecki.Dworczyk: Przyjęliśmy zaproszenie na spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego w czwartek
„Przebudowa systemu edukacji ma prowadzić do zwiększenia uposażeń nauczycieli”

Wicepremier Beata Szydło zaproponowała głębszą przebudowę systemu edukacji prowadząca do zwiększenia uposażeń nauczycieli.

– Chcemy zaproponować reformę na kilka lat do przodu. Stąd wstępnie, pani premier z zespołem, zaproponowała głębszą przebudowę (systemu edukacji – red.) również prowadząca do zwiększenia uposażeń nauczycieli (...), ale połączonego ze stopniowym zwiększeniem pensum (pracy przy tablicy – red.) – powiedział Morawiecki. Zwrócił uwagę, że obecnie „spośród ponad 30 krajów OECD polscy nauczyciele spędzają przy tablicy relatywnie mniej czasu”.

Premier – zwracając się do nauczycieli, w tym do członków związków zawodowych prowadzących strajk – podkreślił, że „ten zaogniony spór można rozładować tylko poprzez pogłębioną, kompleksową analizę stanu edukacji i podejście takie deklarujemy” . – Nie da się nadrobić wieloletnich zapóźnieni, czasami sięgających czasów sprzed okresu transformacji, nie da się nadrobić w kilka miesięcy, w kilka kwartałów – ocenił Morawiecki.Premier: Pierwsza sesja okrągłego stołu ws. oświaty w przyszłym tygodniu
„Proszę o obniżenie temperatury sporu”

– Proszę o uspokojenie emocji i obniżenie temperatury sporu w związku ze strajkiem nauczycieli; święta to czas, który wymazuje pewne niepotrzebne spory i słowa – powiedział premier. Jeżeli takie słowa padły z naszej strony, to chciałbym przeprosić – dodał.

Premier życzył wesołych świąt wielkanocnych, a wszystkim uczniom i nauczycielom, „aby poziom sporu, ta temperatura, żeby opadły”. – Święta są takim czasem, który resetuje, wymazuje pewne niepotrzebne spory, czasami niepotrzebne słowa. Jeżeli takie słowa padły po naszej stronie, z ust kogokolwiek, to w imieniu wszystkich, którzy się z tym identyfikują chciałbym przeprosić – podkreślił Morawiecki.

– Chciałbym poprosić o uspokojenie emocji, o obniżenie temperatury sporu, o to, żeby maturzyści mogli przystąpić do matur – oświadczył szef rządu.


Kopcińska: Nie ma warunków brzegowych rozmów okrągłego stołu nt. oświaty