zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: O ratyfikację Funduszu Odbudowy szczególnie się nie boję

11:55, 16.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– O ratyfikację Funduszu Odbudowy szczególnie się nie boję, ale chciałbym, aby odbyło się to w możliwie szerokim zakresie, w planie konsensusu społecznego; zapraszam wszystkie siły polityczne – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

O ratyfikację Funduszu Odbudowy premier był pytany na piątkowej konferencji prasowej w Gdańsku. Zaznaczył, że obecnie prowadzone są w tej sprawie szeroko zakrojone rozmowy o charakterze przedłużonych konsultacji.

Wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych stron, także ze strony ław opozycyjnych, między innymi ze strony PSL. Tam także dostrzegamy pewne refleksje, które są ważne dla całego programu – mówił Mateusz Morawiecki.

– Nasze podejście jest podejściem bardzo otwartym, zarówno wobec opozycji, jak również – co najważniejsze -wszystkich Polaków – zaznaczył.

Premier podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy, który ma być finansowany z Funduszu Odbudowy, będzie częścią Nowego Ładu - programu PiS wyjścia z pandemii.

– Programu, który w zasadniczy sposób ma pomóc nam odnaleźć swoje miejsce w gospodarce globalnej, gospodarce europejskiej po COVID-19 – wskazywał Morawiecki.


„Znajdzie się większość dla poparcia Europejskiego Funduszu Odbudowy”
Premier powiedział też, że dane m.in. o przyroście zatrudnienia pokazują, iż Polska potrafi radzić sobie w trudnej, pandemicznej sytuacji „dobrze, nieźle”.

– Polska jest jednym z dwóch krajów, obok Luksemburga, który odnotował pod koniec 2020 r. wzrost zatrudnienia – zwrócił uwagę.

– Mamy bardzo dobrze przygotowane plany wyjścia z kryzysu. Zapraszam wszystkie siły polityczne, wszystkich ludzi dobrej woli, myślę, że takich ludzi jest więcej. Dlatego o ratyfikację Funduszu Odbudowy szczególnie się nie boję, ale chciałbym, aby odbyło się to w możliwie szerokim zakresie, planie konsensusu społecznego – mówił premier.


Różnica zdań między PiS i Solidarną Polską ws. Funduszu Odbudowy „jest widoczna”
Rząd miał we wtorek po raz kolejny zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt został jednak zdjęty z porządku obrad rządu.

W Zjednoczonej Prawicy nie ma w tej sprawie zgody – projektowi sprzeciwia się Solidarna Polska. Oficjalnej decyzji w sprawie głosowania nad ratyfikowaniem decyzji o zwiększeniu zasobów własnych nie podjęły kluby KO i Lewicy, a PSL uzależnia poparcie od przyjęcia warunków ugrupowania.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że projekt zostanie przyjęty najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił niedawno, że są różne opinie i rząd będzie się zastanawiać jak, kiedy, w jakim trybie przegłosować ustawę w sprawie ratyfikowania decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.


Terlecki: Nie przewidujemy rozszerzenia porządku wtorkowych obrad Sejmu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych