zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: OSP to nie skansen, to żywa tkanka społeczności lokalnych

19:24, 27.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Ochotnicza Straż Pożarna to nie skansen, to żywa tkanka społeczności lokalnych. Druhny i druhowie to elita lokalnych społeczności - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali programu „Orlen dla strażaków” w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślał w swoim wystąpieniu rolę strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Dla mnie druhny, druhowie, strażacy to elita lokalnych społeczności. To wspaniali reprezentanci, którzy nie tylko godnie reprezentują tradycję ponad 100-letnią, ale to także ci, którzy dzisiaj budują lokalną tkankę, spoistość, całość, jedność, integralność w ramach gmin, wsi, sołectwa, powiatu - mówił Morawiecki.

Premier dziękował strażakom za zaangażowanie i budowę lokalnych społeczności.

- Ochotnicza Straż Pożarna to nie jest skansen, to żywa tkanka społeczności lokalnych - stwierdził szef rządu.

Przypomniał, że procedowany jest projekt ustawy o OSP, która będzie zawierać ulgi, dodatki emerytalne dla strażaków OSP i regulacje dotyczące warunków pracy.

- Ta ustawa o OSP będzie podstawą funkcjonowania wszystkich druhów i druhen. Jestem pewien, że będzie dobrą, solidną podstawą, nie waham się powiedzieć, że fundamentem waszej pracy na kolejne dziesięciolecia - mówił Morawiecki.


Prezydent Duda: Strażacy ochotnicy są sercem polskiej straży
 
 
 
...
 
Prezes Orlenu Daniel Obajtek dziękując strażakom tym z PSP jak i OSP zaznaczył, że cieszą się oni ogromnym zaufaniem społecznym m.in. dlatego, że chronią i bronią dobytku innych, pokazują solidarność, często ryzykują też własne zdrowie i życie. „Budujecie swoją markę nie tylko w Polsce, ale i zagranicą” - zaznaczył.

Obajtek dodał, że Orlen realizuje społeczną odpowiedzialność biznesu pomagając m.in. strażakom. Przypomniał, że płocki koncern w ramach programu „Orlen dla strażaków” wspomógł w ciągu czterech lat 1,1 tys. jednostek PSP i OSP. Dodał, że firma oferuje również zniżki na tankowanie dla straży, a ze specjalnych kart korzysta ok. 60 tys.

Szef płockiego koncernu przypomniał także, że w czasie pandemii Orlen przekazał ok. 110 mln zł, które trafiły m.in. do MSWiA i dalej do policji, i strażaków.

Komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak odczytał list skierowany przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który podkreślił w nim, że strażacy są zawsze gotowi do działania nie tylko na terenie kraju. „Na pomoc polskich strażaków mogą też liczyć inne kraje” – zauważył.


Witek do strażaków: Wy nie macie zawodu, wy pełnicie służbę
Kamiński dodał w liście, że dzięki wsparciu finansowemu Orlenu do jednostek trafi nowoczesny sprzęt, który pozwoli strażakom dbać jeszcze lepiej o nasze bezpieczeństwo.


Fundacja Orlen, która realizuje program „Orlen dla strażaków” w tym roku zarezerwowała na niego 2 mln zł. Komendy PSP i jednostki OSP mogły wnioskować o środki na zakup m.in. sprzętu przeciwpożarowego, sprzętu ratownictwa drogowego, medycznego, chemicznego, łączności, wyposażenia osobistego strażaków.Prezydent: W pandemii strażacy z PSP i OSP jak zawsze stanęli na wysokości zadania 

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych