zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Pacjenci, którzy nie chorują na COVID–19, nie są pacjentami drugiej kategorii

21:06, 21.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Pacjenci, którzy nie chorują na COVID–19, lecz na inne choroby m.in. onkologiczne, nie są pacjentami drugiej kategorii – zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Mamy na uwadze wszystkich pacjentów – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

W Polsat News szef rządu był pytany o dane dotyczące zgonów tych osób, które w okresie pandemii chorowały na inne choroby niż COVID–19; pytanie to wiązało się – jak zaznaczono na antenie – z głosami lekarzy, którzy alarmują, że w Polsce osłabiła się diagnostyka np. chorób nowotworowych.

– Za ten okres, o którym mówimy było około pięć procent więcej zgonów w Polsce, a dla porównania w krajach Europy Zachodniej – Szwecja czy Wielka Brytania, Hiszpania albo Francja – było to odpowiednio od 10, 20, a w Hiszpanii nawet 25 procent więcej – odpowiedział Morawiecki. – Gdyby u nas było w tym okresie 25 procent więcej zgonów, to umarłoby około 100 tysięcy ludzi – dodał.

Premier podkreślił też, że od początku pandemii pojawiały się różne głosy dotyczące tego, jak władze Polski powinny sobie radzić z zakażeniami koronawirusem, m.in. głosy przekonujące do modelu szwedzkiego, brytyjskiego, niemieckiego czy czeskiego. – My mamy swoje doświadczenia. Podchodzimy do pandemii z ogromną pokorą, uczymy się jej, a jednocześnie musimy utrzymać całą służbę zdrowia – mówił Morawiecki.

– Gdybyśmy epidemii nie zwalczali, to również służba zdrowia w pozostałych obszarach i dziedzinach ucierpiałaby na tym ogromnie – zwrócił uwagę.

Cztery projekty w sprawie walki z epidemią. Pierwsze czytanie w Sejmie
Odnosząc się do pytania o to, czy pacjenci niechorujący na COVID–19 są pacjentami drugiej kategorii, premier odpowiedział: – Tak nie jest oczywiście.

– Mamy tutaj na uwadze wszystkich pacjentów i staramy się tę służbę zdrowia zachować w kształcie możliwie nienaruszonym, również dla wszystkich pozostałych pacjentów. To właśnie dlatego w czerwcu, lipcu i sierpniu, kiedy pandemia była w trendzie spadkowym, to wówczas wszystkie te działania Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia skierowane zostały w stronę odbudowy wydajności zabiegów, także onkologicznych – przekonywał Morawiecki.

– Dzisiaj minister zdrowia o tym mówił w Sejmie przytaczając te dane, że w miesiącach letnich – bodaj w sierpniu – zabiegi onkologiczne były na tym samym poziomie, co w sierpniu zeszłego roku. Dzięki temu, że udało się ocalić służbę zdrowia – przypomniał premier.

Projekt rozporządzenia. Obowiązek zakrywania ust i nosa w strefie czerwonej i żółtej

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych