zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Panteon Górnośląski będzie pokazywał historię i polskość Śląska

15:13, 18.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– To ogromna radość uczestniczyć w tym momencie inauguracji takiego projektu. Panteon Górnośląski będzie pokazywał wspaniałą historię Śląska, polskość Śląska. Polski nie byłoby tak pięknej bez Ślązaków i ich umiłowania wiary, ojczyzny, etosu pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy w sprawie powstania Panteonu Górnośląskiego.


Podziel się:   Więcej

Sygnatariuszami umowy są: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Baczyński mówił, że naród polski to wielkie, stare drzewo. Pień to narodowa tożsamość, która tworzona byłaby przez korzenie. Jednym z kluczowych korzeni byłby Śląsk. Śląsk, wraz ze swoją tradycją, będzie wielką inspiracją dla wszystkich Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

Jak dodał, „Śląsk w przeszłości pokazał coś nieprawdopodobnego w historii świata – przechowanie wiary w Ojczyznę i to, że polskość tutaj przetrwała”.

– Panteon Górnośląski będzie z całą pewnością przez wiele lat, może stuleci, pokazywał wspaniałą historię Śląska, polskość Śląska. Ale również to, że nie byłoby Polski bez Śląska – albo wcale, albo takiej pięknej Polski, jaką mamy dzisiaj – bez historii Śląska, bez Ślązaków, bez ich umiłowania wiary, ojczyzny, ich zdolności technicznych, przemysłowych, bez ich etosu pracy, bez wiary w to, że Polska niepodległa jest najwyższą wartością – powiedział premier Morawiecki.

Morawiecki: Śląsk jest symbolem patriotyzmu i nowoczesności
 
 
 
...
 
Szef rządu, który jest też posłem z okręgu katowickiego, wskazał na przywiązanie Ślązaków do Polski, które przetrwało kilkaset lat w oderwaniu od ojczyzny, nieraz w bardzo trudnych warunkach, jak Kulturkampf, hitleryzm czy tragiczny okres bezpośrednio po II wojnie światowej, kiedy wielu Ślązaków wywieziono do niewolniczej pracy w kopalniach Związku Radzieckiego.

– W epoce wolnej Polski dopiero niedawno mogliśmy odsłonić pomnik naszego wielkiego rodaka w Warszawie – pomnik Wojciecha Korfantego, który powinien stanąć już dawno. Jego późne postawienie jest świadectwem pewnej niedoskonałości i braku patriotyzmu w ramach III RP, który teraz w przyśpieszonym tempie odpracowujemy, odrabiamy – zapewnił Mateusz Morawiecki, nawiązując do ubiegłorocznego odsłonięcia pomnika Korfantego w stolicy.
Premier wyraził też przekonanie, że Panteon Górnośląski będzie „wielkim świadectwem patriotyzmu, mocy wiary, kultury, tradycji i siły Śląska, emanującym na całą Polskę”. – Mam nadzieję, że znajdzie się tu też miejsce dla Ślązaków, którzy z Kościołem może byli trochę na bakier, ale przysłużyli się bardzo Polsce, polskości, że znajdzie się też miejsce dla wspaniałych Polaków, którzy nie kojarzą się wyłącznie z podniosłym, wzniosłym patriotyzmem, jak Gerard Cieślik, który w 57 r. strzelił dwie bramki przeciwko drużynie Związku Radzieckiego. To także wspaniała nasza historia, która dodawała nam ducha – powiedział szef rządu.

Premier skierował podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Panteonu. Zaznaczył, że „to wielki dzień i jestem przekonany, że za te 2,5 roku, kiedy otworzymy to miejsce, będziemy mogli sławić Śląsk nie tylko na całą Polskę, ale i na cały świat, bo Śląsk jest tego wart”.
Sellin: inwestycja zostanie zrealizowana kosztem 40 mln zł

Dla utworzenia Panteonu Górnośląskiego przedłużono rządowy program „Niepodległa”, upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreślał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Wiceminister przypomniał, że program będzie realizowany do 2022 roku, by obchodami objęte zostały rocznice powstań śląskich i ostatecznego ukształtowania granic II RP.

Wiceminister Jarosław Sellin zaznaczył, że pieniądze na utworzenie Panteonu Górnośląskiego wyasygnował m.in. rząd. – Ta inwestycja będzie realizowana z pieniędzy rządowych. W ciągu trzech najbliższych lat zrealizujemy ją za 40 mln zł, ale bardzo dziękuję też lokalnemu kościołowi, który wyszedł z tą inicjatywą i marszałkowi województwa śląskiego i prezydentowi Katowic, którzy również zabezpieczają środki finansowe na funkcjonowanie tej instytucji kultury. Panteon Górnośląski będzie prowadzony przez cztery podmioty – ministra kultury, kościół katowicki, marszałka śląskiego i prezydenta Katowic – mówił wiceminister Sellin.

Według niego, prezentowana w Panteonie Górnośląskim opowieść o historii Śląska przez pryzmat biografii konkretnych ludzi będzie w sposób atrakcyjny prezentowała dzieje regionu. Wiceminister Jarosław Sellin zapewnił też o gotowości współpracy rządu „w tym wielkim dziele”. Dodał, że po roku 2022, w którym ma zostać otwarty Panteon Górnośląski, władze nadal będą wspierały go i pomagały w jego rozwoju i promocji, by był chętnie odwiedzany.

Jak zaznaczył obecny na uroczystości metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc, Panteon będzie miejscem spotkania z historią i z postaciami z historii Śląska. – Poznamy ich czyny, ich dzieła, materialne i duchowe. Panteon będzie też wielką szkołą uczenia się Śląska i o Śląsku – mówił arcybiskup Wiktor Skworc.
W podziemiach archikatedry katowickiej, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych, za pomocą multimediów upamiętnione zostaną osoby ważne dla regionu.

Całość wystawy będzie podzielona na cztery grupy tematyczne.

Pierwsza z nich będzie przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Następna część wystawy przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególnie zaakcentowani będą „Powstańcy”, kolejna część zostanie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Ostatnia przestrzeń wystawowa będzie natomiast opowiadać o ludziach Kościoła.

Nowa instytucja kultury ma powstać do 2022 r. Jej koszt szacowany jest na 40 mln zł.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych