zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Park Pamięci ma przywracać godność wszystkim Polakom

03:19, 09.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.


Podziel się:   Więcej

Premier uczestniczył w uroczystości otwarcia Parku Pamięci w Toruniu. Wcześniej odbyła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Podczas uroczystości premier podkreślił, że „Park Pamięci jest nie tylko miejscem pamięci, ale przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych – swoich sąsiadów, często ludzi, których nie znali”. – To miejsce ma przywracać im nie tylko pamięć, ale godność, a wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach »drugiej apokalipsy« – dodał.

Zdaniem Morawieckiego „należy pytać o prawdę z tamtych lat, żeby nie tylko przerwać manipulacje, które próbowano na nas nakładać, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, odzyskać nie tylko prawdę o tamtych czasach, ale także w imię tej prawdy trzeba przywoływać każde imię”. – Dlatego z wdzięcznością patrzę na Park Pamięci, to wielki krok w drodze odbudowania prawdy – zaznaczył.

– Nie da się mierzyć tamtej solidarności i męstwa tamtych ludzi w żaden mierzalny sposób – mówił premier o Polakach, ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Prezydent: Pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości
 
 
 
...
 
Morawiecki odniósł się także do kwestii reparacji wojennych. – Trzeba także wspomnieć o polskich dobrach – dobrach kultury, materialnych, fabrykach, wsiach, kościołach, które zostały bezpowrotnie zniszczone – mówił.

– Jeśli są tacy, którzy śmią przypisywać nam jakąkolwiek współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, muszą usłyszeć, w jakim są błędzie, myśląc o jakichkolwiek odszkodowaniach. To Polska jest największą ofiarą grabieży podczas II wojny światowej. Ta prawda również musi się przebijać wraz z takim dziełem jak Park Pamięci. To dzieło krzyczące na cały świat o strasznym losie Polaków, Żydów w czasach II wojny światowej, który zgotowali nam Niemcy – podkreślił Morawiecki.

Premier w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Parku Pamięci w Toruniu.

– Niech ten Park będzie miejscem spotkań pokoleń, tych, którzy zachowali się jak trzeba w barbarzyńskim czasie, z naszym pokoleniem i następnymi. Niech ten park będzie wieczną pamiątką o tamtych czasach – mówił premier.

– Wierzę, że ta prawda będzie nas niosła w przyszłości i będzie wzmacniać naród polski, państwo polskie, będzie świadectwem naszego męstwa i solidarności. Niech tak się stanie – zakończył swoje przemówienie premier.
Park Pamięci Narodowej

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II „Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało–czerwono.

Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni też Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych