zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią

10:22, 30.06.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Alaksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią; dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności –mówił premier Mateusz Morawiecki w Kuźnicy.


Podziel się:   Więcej

W czwartek zakończyły się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka polsko–białoruskiej granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W związku z zakończeniem budowy w Kuźnicy odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceszefa tego resortu Macieja Wąsika oraz Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Tomasza Pragi.

Szef rządu podczas wystąpienia wskazał, że za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od czasów II wojny światowej. – Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord. Pierwszym akordem tej wojny był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią – mówił.

Dodał, że ten atak polegał na tym, że Alaksandra Łukaszenki i jego mocodawca Władimir Putin „postanowili przetestować polską granicę, wschodnią granicę UE”.


Premier z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. Dobiega końca budowa fizycznej bariery
 
 
 
...
 
– Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu wręcz do przybycia na terytorium Białorusi migrantów z Bliskiego Wschodu, migrantów muzułmańskich w przeważającej mierze. Później ci migranci byli wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski – przypomniał Morawiecki.

Jak dodał, już wtedy polska straż graniczna i inne służby mundurowe stanęły na wysokości zadania i obronili naszą granicę. Premier zaznaczył, że kilka miesięcy później Putin zaatakował Ukrainę.

Dziś widzimy wyraźnie, że gdybyśmy wtedy nie postawili zdecydowanej tamy temu co Łukaszenka planował zgotować Polsce i Europie, dzisiaj nasi funkcjonariusze, nasi policjanci, być może część naszych pozostałych służb mundurowych musiałaby się koncentrować na zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa tej granicy – stwierdził.

– Tymczasem dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na tym, co jest naszym i europejskim najwyższym priorytetem, czyli na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności, na daniu odporu rosyjskiej agresji na Ukrainie – podkreślił premier.

„Zapora na granicy z Białorusią jest dowodem naszej skuteczności”


Premier wskazywał, że jednym z elementów „wojny, którą (Władimir) Putin rozpętał z Europą, jest próba wywołania głodu”. – Jak byłem na Radzie Europejskiej kilka dni temu, premierzy z krajów południa Europy już podkreślali rosnącą presję migracyjną ze względu na falę głodu – zauważył Morawiecki. Według szefa rządu, „widzimy wyraźnie, że ten napór rośnie”.

– Tym bardziej zatem ta zapora, którą tu widzicie państwo za mną, jest niezbędna, by móc bezpiecznie chronić polską granicę i koncentrować się na tych odcinkach, gdzie dziś toczy się walka o przyszłość Europy i o przyszłość Rzeczypospolitej – powiedział Morawiecki.

– Bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo zewnętrzne jest dla nas najwyższym nakazem, jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić wbrew wszystkim i wbrew wszystkiemu, jeśli ktokolwiek będzie chciał tej racji stanu zaprzeczać. Zapora (...) jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności i przezorności i przewidywalności – oświadczył premier.

„Dziękuję funkcjonariuszom za ochronę polskiej granicy i ich empatię”


Szef rządu powiedział, że po stronie opozycji zdarzały się przypadki braku szacunku do polskiego munduru. – Opozycja nie stała murem za polskim mundurem – ocenił premier. Jego zdaniem, opozycja chce przedstawić naszych funkcjonariuszy jako osoby bezduszne. – Jest zupełnie odwrotnie – powiedział.

Morawiecki podziękował przy tym funkcjonariuszom policji, straży granicznej i wojska za stanięcie na wysokości zadania, za ochronę polskiej granicy. – Ale nie tylko za to. Chciałbym podziękować też za ich empatię. Za to, że potrafili się wczuć w trudną sytuacje tych ludzi, którzy jakimś sposobem przedostali się na terytorium Polski – dodał premier.

Podziękował też szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.


Odprawa z premierem Morawieckim przy granicy polsko-białoruskiej

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych