zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier po analizach postanowienia TSUE skieruje do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu prawnego

14:51, 08.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki po dokonaniu szczegółowej analizy wydanego w środę postanowienia TSUE, skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił w środę, że każde państwo członkowskie powinno zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów szanował zasadę ich niezawisłości. TSUE zobowiązał też Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Müller proszony o komentarz do orzeczenia podkreślił, że „celem funkcjonowania izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest zapewnienie wysokich standardów pracy sędziów, zapewnienie równości wobec prawa oraz zabezpieczenie przed powstawaniem nieprawidłowościami w toku postępowań sądowych”.

– Dzisiejsze postanowienie TSUE w sprawie środków tymczasowych budzi poważne wątpliwości prawne - zaznaczył– rzecznik.

Przypomniał, że polska Konstytucja gwarantuje zasadę nieusuwalności sędziów.

– Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu podlegają tylko Konstytucji i ustawom – zaznaczył.

Müller: informacje o możliwych karach TSUE wobec Polski są wyssane z palca
W ocenie rzecznika rządu oczekiwanie, że rząd „zamrozi” część Sądu Najwyższego, albo „zawiesi w czynnościach” określonych sędziów, „byłoby bardzo poważnym naruszeniem zasady niezawisłości sędziowskiej, złamaniem zasady trójpodziału władzy i naruszeniem Konstytucji”.

– Po dokonaniu szczegółowej analizy dzisiejszego postanowienia TSUE Prezes Rady Ministrów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego – zapewnił.

– Zgodnie z Konstytucją to Trybunał Konstytucyjny jest „sądem ostatniego słowa” w zakresie badania zgodności poszczególnych aktów prawa w ramach określonej w Konstytucji hierarchii źródeł prawa i to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć powstały spór – uważa Müller.

Rzecznik prezydenta: Nie możemy być stawiani pod ścianą ws. reformy sądownictwa

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych