zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier po spotkaniu z Merkel: Bronimy zewnętrznej granicy UE

15:58, 25.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności Unii Europejskiej; my obecnie bronimy zewnętrznej granicy UE, a w związku z tym także Niemiec przed wielką falą uchodźców – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Podziel się:   Więcej

Premier Morawiecki spotkał się w czwartek w Berlinie z kanclerz Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

– Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności Unii Europejskiej i jakości odpowiedzi na te kryzysu, które między nami mają miejsce – na obrzeżach UE, wokół Ukrainy, Mołdawii oraz w kilku innych miejscach, w tym na Bałkanach Zachodnich. Od jakości współpracy między Polską a Niemcami zależy bardzo wiele – także to, jak będziemy w stanie pracować nad utrwaleniem dobrobytu i pokoju w tej części świata – mówił premier na konferencji prasowej po spotkaniu.

Jak zaznaczył, w przypadku tych kryzysów „większa część nitek trzymana jest na Kremlu, przez przywódcę Rosji”.Premier Morawiecki złoży wizytę w Niemczech. Spotka się z Merkel i Scholzem
 
 
 
...
 
Odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, premier podkreślił, że „tutaj my bronimy zewnętrznej granicy Unii, a w związku tym bronimy także Niemiec przed wielką falą uchodźców”.

– Łukaszenka próbował testować tę granice - +zaprosił+ pierwszych kilkanaście tysięcy migrantów, a tak naprawdę użył ich jako żywych tarcz, jako instrumentów do wywołania kryzysu politycznego. Intencja była jasna: zdestabilizować UE poprzez granicę polsko-białoruską. My zatrzymaliśmy tę falę uchodźców – mówił premier.Premier spotka się z kanclerz Niemiec i z premierem Wielkiej Brytanii

„Od ciągłości relacji z Niemcami bardzo dużo zależy”


– Od ciągłości naszej relacji z Niemcami bardzo dużo zależy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiaj zobaczę się również z Olafem Scholzem, żeby kontynuować nasze dobre relacje i współpracę na wielu obszarach – dodał

Morawiecki podczas konferencji przypomniał, że „doprowadziliśmy do tego, że loty z krajów Bliskiego Wschodu skończyły się, że dzisiaj jest to droga zamknięta”.

Jak jednak zastrzegł, „mamy obawy co do tego, że następną drogą migracji będzie przyciąganie i zapraszania uchodźców, migrantów z Afganistanu". – I to jest prawdopodobnie jeden z przyszłych ruchów na tej szachownicy działań planowanych przez (Alaksandra) Łukaszenkę i prezydenta (Rosji Władimira) Putina – ocenił Morawiecki.


Premier Morawiecki w „Le Figaro” o obronie NATO i UE
W ocenie premiera „od ciągłości naszej relacji z Niemcami bardzo dużo zależy”. – Dlatego też za chwilę zobaczę się z bardzo prawdopodobnym przyszłym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, żeby kontynuować nasze dobre relacje i współpracę na wielu obszarach – zapewnił.

Czwartkowa wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie wpisuje się w rozpoczętą w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
Morawiecki: Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RP i całej Europy

Kanclerz Niemiec: Nie wolno wykorzystywać ludzi do celów hybrydowych– Nie wolno wykorzystywać ludzi do celów hybrydowych – podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel po czwartkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak podkreśliła, reżim białoruski chce zdestabilizować nie tylko Polskę, lecz całą UE.

Merkel na wspólnej konferencji z Morawieckim w Berlinie podkreśliła, że Białoruś w duchu ataku hybrydowego zwabiła migrantów i chce zdestabilizować nie tylko Polskę, ale całą Unię Europejską.

– Dlatego z jednej strony pełna solidarność wobec Polski, a z drugiej jasny przekaz, że mamy tutaj do czynienia z tematem między UE a Białorusią i że wszystko to, co dzieje się na szczeblu bilateralnym, musi być ściśle uzgadniane, konsultowane. Tak było też z moimi rozmowami telefonicznymi z (Alaksandrem) Łukaszenką, rozmawiałam również na ten temat z polskim premierem – zaznaczyła.


Morawiecki: Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy
Kanclerz Niemiec podkreśliła, że w tej sytuacji chodzi o ludzi - żeby mieli godną pomoc i opiekę, oraz aby mogli powrócić do swoich krajów pochodzenia. Jak dodała, z polskim premierem rozmawiała również o sytuacji humanitarnej po polskiej stronie.

Merkel powiedziała, że rozmowa dotyczyła też tego, w jakim stopniu ta sytuacja wiąże się z Rosją. – Wiemy, że Łukaszenka oraz prezydent Putin mają bardzo bliskie relacje. Dlatego rozmawiałam również z rosyjskim prezydentem o tej sytuacji powiedziała.

– Trzeba jasno powiedzieć, że nie wolno wykorzystywać ludzi do takich celów hybrydowych – powiedziała niemiecka kanclerz.


Müller: Premier w czwartek spotka się z Olafem Scholzem

Merkel: Polska znajduje się po wielką presją, będziemy ściśle współpracować


– Polska znajduje się codziennie pod wielką presją, będziemy ściśle z Polską współpracować – powiedziała w czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Premier rozmawiał w Berlinie z ustępującą kanclerz Niemiec o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym o bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, będącej też granicą UE.

Na konferencji po spotkaniu Merkel podkreśliła, że ƒważne było usłyszeć stanowisko Polski”. Polska znajduje się pod wielką presją codziennie. Jest tam wielu żołnierzy, którzy zabiegają o ochronę granicy i dlatego będziemy ściśle współpracować z Polską i bardzo dobrze, że premier (Mateusz Morawiecki) spotka się z desygnowanym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – oświadczyła.


Morawiecki o spotkaniu Duda-Stoltenberg: Dziękuję prezydentowi za aktywności na forum międzynarodowym
Merkel mówiła też o swej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

– Bardzo ubolewałam, że rosyjski prezydent nie był gotowy na spotkanie wysokiej rangi w formacie normandzkim. To byłby dobry sygnał, świadczący, że obie strony są zainteresowane rozwiązaniem kwestii Ukrainy i dlatego w tym zakresie musimy okazać solidarność europejską, tak samo jak w przypadku Białorusi, np. w kwestii sankcji, jakie byłyby jeszcze możliwe, jeżeli nie będziemy mieli żadnych postępów – powiedziała kanclerz Niemiec.

– Powiedziałam wyraźnie, że dla mnie jest to takie podejście, co do którego my, Europejczycy jesteśmy zgodni, a z drugiej strony musimy pokazać, że w przypadku dalszego zaostrzenia sytuacji możemy wprowadzić dalsze sankcje. Drzwi prowadzące ku dialogowi zawsze powinny zostać otwarte. Sankcje są jedną sprawą, ale zawsze powinniśmy okazywać otwartość na dialog i rozmowy – zaznaczyła Merkel.


Morawiecki: Zjednoczeni możemy się przeciwstawić neoimperialnym zakusom Rosji

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych