zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski

21:00, 20.02.2020;   autor: akune;   źródło: Facebook

Dzisiaj w Brukseli trwają ważne i trudne rozmowy. W gronie Rady Europejskiej, szefów rządów i głów państw rozmawiamy o budżecie Unii Europejskiej na kolejne siedem lat – napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, są dobre wieści, ponieważ pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Brukseli rozpoczęły się negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Wielu przywódców krytycznie odnosi się do propozycji szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela. Część uważa, że jest ona za mało ambitna, część, że cięcia powinna być większe.

Przedstawiony w ubiegłym tygodniu w Brukseli projekt budżetu autorstwa Michela zakłada poziom wydatków UE w latach 2021-2027 odpowiadający 1,074 proc. połączonego Dochodu Narodowego Brutto (DNB) 27 państw członkowskich. To znacznie mniej, niż chciała Komisja Europejska, która zaproponowała budżet na poziomie 1,1 proc. i PE, który oczekuje 1,3 proc. Te z pozoru niewielkie różnice mają jednak ogromne znaczenie, bo 0,01 proc. to realnie ok. 10 mld euro mniej lub więcej w budżecie.

Polskę na unijnym szczycie w Brukseli reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

„Te rozmowy są ważne, bo dotyczą dopłat do inwestycji publicznych w naszych państwach (choć już teraz na infrastrukturę – drogi czy mosty – wydajemy znacznie więcej z budżetu państwa niż wynosi budżetu UE), dopłat do rolnictwa, ale też przyszłości całej Unii. Są trudne, bo z UE wystąpiła Wielka Brytania, która była jednym z największych płatników – wpłacała do wspólnej kasy Unii duże środki” – napisał szef polskiego rządu.

Jak dodał, „jednocześnie część krajów chce przeznaczyć te środki na nowe cele, czyli obniżyć wydatki na politykę rolną czy politykę spójności”.


Premier: Z naszej perspektywy nie ma zgody na rewolucję w strukturze budżetu i jego zmniejszenie
„Polskim celem są uczciwe zasady podziału środków budżetowych. W dzisiejszym artykule w Financial Times wskazuję, że budżet jest ściśle powiązany z jednolitym rynkiem a państwa, które więcej do niego wpłacają – czerpią również z niego większe korzyści. Zyskują wszyscy” – napisał premier Morawiecki.Przewodniczący PE: Obecna propozycja ws. unijnego budżetu nie do zaakceptowania
Dobre wieści

„Na szczęście – wieści są dobre. Zarówno w zakresie rolnictwa jak i polityki spójności pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski. To jest realny postęp w rozmowach i sukces Polski w Brukseli. I efekt wielomiesięcznej pracy polskiej dyplomacji, bo nie byłoby tych nowych propozycji, gdyby nie spotkania z Przewodniczącą European Commission Ursulą von der Leyen, Przewodniczącym Council of the European Union Charles MICHEL Charlesem Michelem, Kanclerz Niemiec Angelą Merkel czy Prezydentem Francji Emmanuel Macron” – czytamy we wpisie premiera.

„Nie byłoby ich też, gdyby nie solidarność Grupy Wyszehradzkiej i współpraca Grupy Przyjaciół Spójności, która spotkała się kilkanaście dni temu w Portugalii” – dodał szef polskiego rządu.

Jak podkreślił premier, „są tacy którzy wieszczyli naszą porażkę, a ostatnie dni pokazują, że sprawy idą w dobrym kierunku i proporcje są dla nas coraz korzystniejsze. A to nie ostatnie słowo”.

„Przed nami wciąż długa droga i walczymy o więcej. Jednak dzisiaj zdecydowanie zbliżyliśmy się do naszego celu – silnej Polski w silnej Europie” – zaznaczył Morawiecki.


Na szczycie UE trudne rozmowy o unijnym budżecie

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych