zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polexit to fake news i ordynarne kłamstwo

16:45, 14.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska; PO brakuje wyobraźni i programu; tak jak nie powinniśmy dyskutować, czy istnieje potwór z Loch Ness, tak nie powinniśmy dyskutować o polexicie – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu zabrał głos podczas posiedzenia Sejmu i mówił, że PO i Donald Tusk wielokrotnie kłamali w sprawach m.in. podwyżki podatków.

To kolejne wielkie kłamstwo Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają, i właściwie powiedziałem, że polexit to fake news, ale polexit to nie jest zwykły fake news, polexit to wasze ordynarne kłamstwo – mówił Morawiecki.

– Polexit to jest kłamstwo, bo PO której brakuje wyobraźni, programu, potrafi się opierać tylko o kłamstwa – dodał.

Morawiecki powiedział, że z kłamstwem się nie dyskutuje, lecz je zwalcza.


Premier: Opozycja próbuje insynuować nam, że chcemy doprowadzić do osłabienia UE – to kłamstwo

 
 
 
...
 
– Powaga tej Izby powinna obowiązywać; tak jak np. nie powinniśmy w tej Izbie dyskutować o tym, czy istnieje wielki potwor z Loch Ness, tak nie powinniśmy dyskutować o polexicie, bo nie ma czegoś takiego jak polexit, jest to chora wyobraźnia waszych PR-wców, która to stworzyła – dodał szef rządu.Rzecznik rządu: O żadnym polexicie nie ma mowy

„Polska powierzyła część kompetencji UE, ale nie zrzekła się suwerenności”


– Polska powierzyła część kompetencji UE, ale nie zrzekła się suwerenności; prawo unijne nie stoi nad konstytucją; jeśli Polska chce być wierna konstytucji, to musi chronić swoją autonomiczność, swoją suwerenność; to jest to, co robimy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypominał w czwartek w Sejmie, że posłowie Platformy Obywatelskiej głosowali przeciwko ustawie wyrażającej zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, koniecznej do uruchomienia Funduszu Odbudowy, a tym samym byli przeciwko – jak mówił – Krajowemu Programowi Odbudowy, „przeciw środkom dla Polski”.


– Byliście przeciwko polskim interesom, przeciwko interesom Polski w UE, tym samym byliście też przeciwko interesom UE. Reprezentowaliście swoje wąskie, ciasne myślenie, ciasne, partyjne interesy. Partyjniactwo PO wyszło na wierzch – mówił Morawiecki, oddając honor parlamentarzystom Lewicy, która „w tej kwestii wzniosła się ponad podziały”.


Szrot: Nikt z poważnych sił politycznych nie zakłada, że Polska powinna wyjść z UE
Przemówienie premiera przerwały okrzyki z ław opozycji, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek upomniała posłów.

Morawiecki przypominał przepisy polskiej konstytucji: art. 8 pkt 1 mówiący o tym, że konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a także art. 87 pkt 1 stanowiący, ze źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Wskazywał, że w wyjątkowych sytuacjach konstytucja przewiduje, że akty prawa międzynarodowego mogą stać nad ustawą. – Ale nie nad ustawą zasadnicza, nigdy nad ustawą zasadniczą, nigdy nad konstytucją – podkreślił premier.


Podkreślił, że w traktacie akcesyjnym Polska przeniosła część kompetencji na poziom unijny. – Nazywamy te kompetencje kompetencjami wyłącznymi UE, są one ściśle określone (...). Te kompetencje Polska powierza, ale – na Boga miłego – powierza, a nie zrzeka się suwerenności. Nigdy nie zrzekliśmy się suwerenności w traktacie akcesyjnym – mówił.


„Cameron wywołał temat brexitu, mam wrażenie, że Tusk chce wywołać temat polexitu”
Jeśli Polska chce być wierna konstytucji, to musi chronić swoją autonomiczność, swoją suwerenność i to jest to, co robimy. To jest to, na co my stawiamy – dodał.

Morawiecki mówił, że według polityków opozycji prawo unijne jest nadrzędne nad polską konstytucją. – Wtedy, kiedy już tak by się stało, to nie będziemy mogli mówić o tym, że Polska jest krajem w pełni suwerennym. Polska byłaby wtedy jakimś regionem w jakimś abstrakcyjnym superpaństwie europejskim, ale to nie byłaby suwerenna Polska i tego nie chcemy – dodał.

– Wy, szanowni państwo, od 5 lat podkreślacie rolę konstytucji, czasami organizowaliście demonstracje w obronie konstytucji, takie koszulki widziałem – „konstytucja”. Może wam zostało jeszcze trochę tych koszulek w zapasie? Może pożyczcie nam te koszulki. Trochę nie wypada mi, ale ubrałbym chyba tę koszulkę, żeby coś zademonstrować. Konstytucja przede wszystkim – powiedział Morawiecki.


Podczas debaty politycy opozycji postawili na swoich ławach flagi Polski i UE.


Grodzki: Nie możemy być obojętni, bo sprzymierzeńcem tej opresyjnej władzy jest apatia

Morawiecki do opozycji: Chcecie UE, w której Polska stoi w kącie; to nie jest właściwa postawa


– Chcecie UE, w której Polska stoi pokornie w kącie i zgadza się na wszystko; to nie jest właściwa postawa, bo kto nie szanuje siebie, nie zdobędzie szacunku innych – podkreślił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

– Wy nadal chcecie Unii, w której polska stoi pokornie w kącie, Polska się zgadza na wszystko, co z tej UE przychodzi. Ale to nie jest właściwa postawa, bo kto nie szanuje siebie, nie zdobędzie szacunku innych – oświadczył Morawiecki.

– Niektórzy z was nie mają szacunku do Polski i do Polaków, dlatego w naszej tradycji jesteście raczej tymi, którzy raczej patrzą gdzieś na zewnątrz: gdzie szukać rady, wsparcia. Mieliśmy w przeszłości taki okres, kiedy władze przed 1989 r. patrzyły na „wielkiego brata”. Myślę, że w części polskiej elity ciągle tkwi to, jak syndrom sztokholmski – dodał premier.Sasin: Jesteśmy i będziemy członkami UE; Polexit to wymysł słabej opozycji
Premier zwracał się ponownie w swoim wystąpieniu do opozycji. – Nie musicie się na nikogo orientować: patrzcie na Warszawę, na Polskę, na miasta i miasteczka, na wieś. To jest suweren, naród polski – podkreślił szef rządu. Zapewnił, że rząd podejmuje decyzje suwerennie.

– My się nikogo o zgodę nie pytamy, w jaki sposób mamy chronić polską granicę wschodnią, która jest wschodnią granicą UE. Dzięki temu Polska jest dzisiaj jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie – powiedział Morawiecki.Premier Morawiecki: Polexit to fake news

Premier: Mówimy „nie” dla jednego państwa europejskiego; to ślepa uliczka


– Mówimy „nie” dla jednego państwa europejskiego, z jedną centralą w Brukseli, bo to chora koncepcja lewackich ideologów; to ślepa uliczka i na końcu tej uliczki już znalazła się jedna katastrofa, której ojcem chrzestnym jest Donald Tusk, to brexit – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier występując w Sejmie, zwrócił się do opozycji, przekonywał, że to, co obecnie ona robi to „antypaństwowa antypolityka”. – Postępujecie tak zresztą od lat. Aż strach bierze jakby sobie człowiek wyobraził, co byłoby, gdyby dzisiaj ten kryzys migracyjny, wyobraźmy sobie szanowni państwo, drodzy rodacy: ten kryzys migracyjny i PO z panem Cezarym Tomczykiem, który mówi, że można przyjąć każdą ilość migrantów, i jak by wyglądała wtedy Polska i jak wyglądałaby wtedy UE – mówił.Spychalski: Obecność w UE to nasza racja stanu
Dlatego szanowni państwo mówimy „nie” dla jednego państwa europejskiego, z jedną centralą w Brukseli, mówimy „nie” dla centralizacji brukselskiej, mówimy „nie” dla stanów zjednoczonych Europy, bo to jest następna chora koncepcja lewackich ideologów, mówimy „nie” dla takiej koncepcji – powiedział premier.

Jak przekonywał, „to jest ślepa uliczka i na końcu tej uliczki już znalazła się jedna katastrofa, której ojcem chrzestnym jest Donald Tusk, to brexit”.

– Doskonale wiecie, jak to wyglądało. Może pan (Donald) Tusk już w tej chwili dyktuje drugą część swoich wspomnień „od brexitu do innych exitów, jak skutecznie rozwaliłem UE”, drugi tom „Szczerze” – ironizował szef rządu, nawiązując do książki napisanej przez b. premiera i lidera PO.


Morawska-Stanecka o propozycji Tuska: Każda zmiana w konstytucji w tym momencie to coś złego
– Ale w ogóle trzeba przyznać, że pan Tusk idzie przez życie jak huragan, czego się nie dotknie, doprowadza do ruiny, najpierw zrujnował polskie finanse publiczne i uciekł do Brukseli, potem w Brukseli doprowadził do kryzysu migracyjnego i do brexitu i uciekł z powrotem do Polski. Aż boję się pomyśleć, do jakiej ruiny doprowadzi Polskę teraz, Boże broń przed takimi politykami – powiedział Morawiecki.


Terlecki: Jest oczywiste, że Polska pozostanie w Unii Europejskiej

Premier: podjęliśmy się reformy wymiaru sprawiedliwości i za to jesteśmy atakowani w UE i przez TSUE


– Podjęliśmy się jednej z najważniejszych reform - reformy wymiaru sprawiedliwości - i za to jesteśmy atakowani w UE i przez TSUE – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że opowiada się za równymi zasadami dla wszystkich państw w UE i że w Niemczech i Francji uznano wyższość konstytucji nad prawem europejskim, a Sąd Najwyższy w Hiszpanii ignoruje wyroki TSUE.

– To jest ok, ale kiedy nasz Trybunał Konstytucyjny, nie po raz pierwszy zresztą, pokazuje w sposób logiczny na czym polega wykładnia prawa europejskiego względem polskiej konstytucji, to wy nie jesteście w stanie tego przyjąć – zwrócił się do posłów opozycji.


Premier RP weźmie udział w debacie nt. Polski w Parlamencie Europejskim
– Siłą Europy zawsze była różnorodność i my tę różnorodność wspieramy. Ta różnorodność jest także różnorodnością porządków prawnych, jest także różnorodnością odnosząca się do tempa rozwoju i do etapu rozwoju, na którym się znajdujemy. W tej sytuacji podjęliśmy się jednej z najważniejszych reform – reformy wymiaru sprawiedliwości – i za to jesteśmy atakowani w UE i przez TSUE – powiedział premier.


Wójcik: Powinniśmy dostać pieniądze, które UE próbuje bezprawnie zablokować

Premier do opozycji: Hasło „polexit” nie zrodziło się w rządzie, tylko w chorej wyobraźni waszych PR-owców


– Hasło „polexit” nie zrodziło się w naszym rządzie, tylko w chorej wyobraźni waszych PR-owców; Polacy widzą, że wasz „polexit” to są wiatraki Don Kichota i mam nadzieję, że nie oddadzą ojczyzny w ręce Don Kichotów – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

Premier podczas wystąpienia w Sejmie przytoczył cytat mówiący o tym, że: „zasada zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej wymaga respektowania konstytucyjnych granic przekazywania kompetencji, a decydujące uprawnienia mają właściwe władze Rzeczypospolitej”.

– Kto to powiedział? Otóż powiedział to Trybunał Konstytucyjny wraz z panem prof. (Andrzejem) Rzeplińskim w 2010 roku, w listopadzie, na moment przed tym, jak pan Rzepliński został prezesem TK – powiedział premier Morawiecki, dodając, że premierem był wówczas szef PO Donald Tusk.

– Może więc pan prof. Rzepliński pojawiłby się tu, w wysokiej Izbie, wytłumaczyłby może, co miał na myśli poprzez te słowa. Serdecznie zapraszam – powiedział szef rządu.


Rzecznik rządu: Wyrok TK jasno pokazuje granice kompetencyjne i jest powtórzeniem wyroków z innych krajów UE
Mateusz Morawiecki przytoczył również drugi cytat: „Konstytucja pozostaje, z racji swej szczególnej mocy, prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących RP umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach (...) z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 konstytucji, to jest nadrzędności mocy prawnej, konstytucja korzysta na terytorium RP z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania”.

Podkreślił, że jest to „orzeczenie TK z maja 2005 roku, kiedy premierem był pan Marek Belka, a prezesem TK pan Marek Safjan, obecnie członek TSUE”.

– Po tak zacytowanych orzeczeniach, chciałbym zapytać pana Tuska i jego partię – czy Trybunały Konstytucyjne pana prof. Rzeplińskiego, pana prof. Safjana, to też są pseudotrybunały, jak je nazywacie? Skoro ich zdania, ich słowa były jednoznaczne - na rzecz polskiej suwerenności, nadrzędności polskiej konstytucji nad ratyfikowanymi ustawami międzynarodowymi? – pytał szef rządu. – To jak możecie nazywać dzisiejsze rozstrzygnięcie TK rozstrzygnięciem niewłaściwym – dodał.


Szef gabinetu prezydenta o wyroku TK: Podobne orzeczenia były w wielu krajach europejskich
– Hasło „polexit” nie zrodziło się w naszym rządzie. Zrodziło się w chorej wyobraźni waszych PR-owców. I to właśnie tam ono do dziś jest. Ulepiliście sobie takiego demona i walczycie z nim, niczym Don Kichot, który widział wiatraki, a wyobrażał sobie, że to takie olbrzymy są i atakował je z kopią, te +olbrzymy+. Wszyscy inni wiedzieli, że to wiatraki, ale on atakował te wiatraki z ogromną determinacją – powiedział.

– Polacy widzą doskonale, że wasz polexit to są takie wiatraki Don Kichota i myślę, mam nadzieję taką, że Polacy nie oddadzą naszej ojczyzny w ręce Don Kichotów – stwierdził również premier.


Premier: Wyrok TK potwierdził to, co wynika z treści konstytucji; mamy takie same prawa jak inne państwa

Premier: Jeśli Unia ma pozostać demokratyczna, to narody muszą decydować, a nie sędziowie


– Jeśli Unia Europejska ma pozostać demokratyczna, to europejskie narody muszą decydować, a nie sędziowie; obecnie TSUE z prawie każdym wyrokiem przesuwa granicę, na co pozwolą narody i obywatele – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– My chcemy Unii, która rozwiązuje problemy zwykłych obywateli, a nie Unii, która wdraża światopoglądowe rewolucje. Chcemy Unii, która realizuje interesy Polaków i interesy wszystkich obywateli - 450 milionów obywateli Unii Europejskiej – a nie widzimisię europejskich biurokratów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Dla nas to wspólnota, która musi się opierać na autentycznej równości - dlatego polski Trybunał Konstytucyjny 7 października nie zakwestionował traktatów europejskich, tylko wydał wyrok w obronie polskiej suwerenności, i pięknie go uzasadnił, tak jak zresztą kilka trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich. Bowiem, jeśli Unia ma pozostać demokratyczna, to naród - polski, holenderski, niemiecki, francuski, hiszpański, narody mieszkające w Belgii – musi decydować, a nie sędziowie, nie sędziowie TSUE. Szanujemy sędziów, ale oni nie są od ustanawiania nowego ustroju, tylko od sądzenia w ramach ustaw przyjmowanych w danym porządku prawnym – mówił premier.


Müller: PE po raz kolejny wykracza poza swoje kompetencje
Premier ocenił, że dziś państwa członkowskie UE „stają się takim polem doświadczalnym instytucji europejskich – Komisji i – owszem, tak – Trybunału Sprawiedliwości UE, który przesuwa granicę z prawie każdym wyrokiem - na co pozwolą narody – My na to nie pozwalamy – konstytucja jest najważniejsza – oświadczył szef rządu.

– Mówicie, że Europa to wolność; dlaczego godziliście się na przymus relokacji migrantów w 2015 r. – taka była wasza polityka? Mówiliście, że Unia Europejska to sprawiedliwość - dlaczego za waszych rządów Polacy wyjeżdżali na zmywak do Anglii, żeby tam pracować? Mówiliście, że Unia Europejska to solidarność - dlaczego nie zapobiegliście, wy i wasz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk budowie Nord Stream 2, w wyniku czego Polska ma dziś największe ceny gazu? – zwracał się do opozycji premier.


Naimski: Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski

Morawiecki: Dopóki PiS będzie u steru nie pozwolimy na kupczenie polską suwerennością


– Tak długo jak PiS będzie u steru rządu, nie pozwolimy na kupczenie polską suwerennością; w Polsce suwerenem jest naród, a nie nawet najwyższy urzędnik KE – mówił w Sejmie w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że UE jest na rozdrożu, a demokracja w krajach członkowskich jest testowana.

Premier w swoim przemówieniu mówił, że dziś państwa członkowskie UE stają się „takim polem doświadczalnym instytucji europejskich”.

Zwracał się do posłów opozycji: „Czy naprawdę chcecie, żeby decyzja jednego sędziego z Trybunału Sprawiedliwości z Luksemburga zamykane zostały polskie fabryki, naprawdę tego chcecie?”.

– Czy naprawdę chcecie, żeby jedną decyzja jakiegoś urzędnika, nawet najważniejszego urzędnika KE wprowadzane były jakieś rewolucje światopoglądowe naruszające mir domowy polskich rodzin? Czy naprawdę chcecie, żeby jedną decyzją urzędnika można było narzucić kwoty migracyjne, liczby migrantów do przyjęcia w krajach członkowskich, takiej UE chcecie? – mówił szef rządu.
W Polsce suwerenem jest naród, a nie urzędnik, nawet najwyższy urzędnik KE. I nauczcie się tego, Konstytucja – do stu bisurmanów – jak mawiał Zagłoba – powiedział Morawiecki. Zastrzegł, że to powiedzenie może być uznane za niepoprawne politycznie (bisurman oznacza mahometanin -–PAP).

Premier ocenił, że dzisiaj stoimy w kluczowym momencie – „na rozdrożu UE”. – Demokracja jest testowana, jak daleko narody europejskie posuną się w tej uzurpacji, którą wykonują, którą realizują niektóre instytucje UE – stwierdził Morawiecki.


Dodał, że są dwie postawy, które możemy przyjąć, możemy – jak mówił – udać, że tego nie ma, tego „procesu takiej pełzającej uzurpacji”. – Ale można powiedzieć też tak - nie kochani, drodzy przyjaciele z Brukseli, z UE – jeżeli chcecie, żeby Europa stała się beznarodowościowym superpaństwem, to zapytajcie najpierw o zdanie narody, społeczeństwa i państwa UE. Nie zapytaliście o to, nie macie prawa tak robić – mówił Morawiecki.
Zaznaczył też, że na ostatnich wiecach opozycji powoływano się na słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Nie róbcie tego, to jest wyjątkowo nieprzyzwoite, bezwstydne i koszmarne. Macie do tego takie prawo jak komuniści, którzy snuli opowieść o wolności i demokracji w czasach, jak w kazamatach ubeckich ginęli polscy patrioci. Nie macie prawa posługiwania się tym, co mówił prezydent Lech Kaczyński – powiedział Morawiecki.

Zwrócił się też do opozycji, że jeśli chciałaby wybrać politykę „podległości, podrzędności” to „tak długo jak PiS będzie u steru rządu, my nie pozwolimy na kupczenie polską suwerennością”. – Niech żyje Polska, niech żyje Polska w UE, w demokratycznej UE – zakończył premier.


Premier RP weźmie udział w debacie nt. Polski w Parlamencie Europejskim

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych