zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej

09:03, 13.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli.


Podziel się:   Więcej

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Szef RE Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

– Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być – uwzględniana w procesie legislacyjnym – co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej – powiedział Morawiecki.

– Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny – dodał.
Premier: Tempo dochodzenia do neutralności klimatycznej musi być zróżnicowane
„Polska nie przedstawiła ostatecznej daty”

Morawiecki zastrzegł jednak, że Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. – Dzisiaj nie mówimy o żadnej dacie – powiedział pytany o to przez dziennikarzy.

Premier podkreślił, że we wnioskach ze szczytu pojawił się zapis o stworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7-letnią perspektywę finansową na wsparcie transformacji energetycznej. Szef polskiego rządu dodał: „Wiemy, że znaczna część z tego funduszu - trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – przypadnie właśnie Polsce”.

Morawiecki poinformował, że we wnioskach znalazł się także zapis o przeznaczeniu przez Europejski Bank Inwestycyjny dużych środków na transformację energetyczną oraz pojawiło się bezpośrednie odniesienie do energetyki jądrowej, co wsparła m.in. Polska, Czechy czy Francja.Premier Morawiecki spotkał się z szefową KE Ursulą von der Leyen
„Propozycje ze wszech miar dobre dla Polski”

Premier w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że na mocy konkluzji szczytu UE Polska będzie mogła przeprowadzić transformację energetyczną tak, żeby była ona „bezpieczna i korzystna gospodarczo”.

Morawiecki podkreślał, że wnioski szczytu to propozycje „ze wszech miar dobre” dla Polski, które „do czegoś Polskę zobowiązują, ale jednocześnie dają ogromne pole manewru”.

– Są kraje, które mogą dążyć do neutralności klimatycznej już w latach 30. XXI wieku. To będzie kosztowny proces, ale są kraje bardzo bogate, takie, które nie doświadczyły komunizmu, gigantycznego spowolnienia gospodarczego i ogromnych strat na skutek nieefektywnego systemu komunistycznego, więc te kraje mogą sobie pozwolić na inne tempo, a my dostosowujemy tempo (transformacji) do stanu naszej gospodarki, do tego na co nas stać, ale także do tego, jaki będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i ile Polska będzie mogła skorzystać z tego funduszu – mówił szef polskiego rządu.Premier: Wypełniamy umowę paryską programami o wartości ponad 20 mld euro
„Niektóre kraje muszą otrzymać większe wsparcie”

Premier deklarował, że polska transformacja energetyczna będzie także przeprowadzana w oparciu o własne środki.

– Wszystkie państwa zdają sobie doskonale sprawę z tego, że niektóre kraje muszą otrzymać większe wsparcie niż inne i zapis o tych najbardziej dotkniętych przez transformację gospodarczą, energetyczną regionów i krajów świadczy o tym, że wśród krajów członkowskich jest zrozumienie" dla tej kwestii – mówił Morawiecki, pytany czy wyłączenie Polski z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. nie zmniejszy wsparcia z funduszu sprawiedliwej transformacji.

Szef polskiego rządu podkreślał, że w funduszu znajdzie się „co najmniej 100 mld euro” na najbliższe 7 lat.Premier: Polska musi mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych