zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska Grupa Lotnicza przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor Air

11:40, 24.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne – powiedział w piątek premier Morawiecki.

Linie wakacyjne Condor to – jak podkreślił – największe tego typu linie w Niemczech. – Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT – podkreślił szef rządu.

– To dowód siły polskiej gospodarki — zaznaczył.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji „z kręgów prowadzących negocjacje”, do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull.

LOT przejmując linie lotnicze Condor uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

 
 
 
...
 
„Ekspansja LOT napawa nas dumą”

– Ekspansja LOT napawa nas dumą – powiedział premier. Szef rządu podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z 4 do prawie 11 mln. Morawiecki ocenił, że to „fenomenalny przyrost”, który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków między innymi o rynki Dalekiego Wschodu.

– LOT jest jak polska gospodarka – powiedział Morawiecki. Dodał, że choć nie jest ona największa i trzeba nad nią „popracować”, to jednak – zaznaczył – jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, a OECD stawia ją na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji.

Premier powiedział,że cieszy go ekspansja polskich firm, bo – jak mówił – na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy.

„Dotąd firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa - my odwróciliśmy ten trend”

– Dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa - my odwróciliśmy ten trend – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki podkreślał, że Polska bez kompleksów podbija zachodnie rynki produktami i usługami. – Bez kompleksów sięgamy po aktywa zagraniczne. Jesteśmy za nie w stanie zapłacić tyle, ile trzeba – zaznaczył.

– Mądra repolonizacja i ekspansja firm zagranicą może mieć miejsce dlatego, że utworzyliśmy Polski Fundusz Rozwoju i że polskie firmy są zarządzane w sposób świadomy przez swoje zarządy, rady nadzorcze, ale też – nie waham się użyć tego słowa – w sposób patriotyczny od strony gospodarczej, bo jak patrzymy na firmy niemieckie czy francuskie to wszyscy we Francji i w Niemczech wiedzą, jakie są ich priorytety – stwierdził.

Premier podkreślił, że Polska o tym zapomniała przez 25 lat mówiąc, że „kapitał nie ma narodowości”.

Morawiecki zaznaczył, że „dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa – my odwróciliśmy ten trend, odwróciliśmy to zjawisko”.

– Dzisiaj mogę podsumować, że LOT, który przejmuje Condora, to trochę tak symbolicznie, jakby nad polskim niebem, nad europejskim niebem pojawiły się dwa ptaki - już nie tylko orzeł, ale również kondor i jest to dowód siły polskiej gospodarki – mówił. – Duma rozpiera pierś z tego powodu, że polskie firmy mogą w ten sposób w ogóle startować i skutecznie zdobywać aktywa zagraniczne pokazując siłę, rozpęd, rozmach polskiej gospodarki – dodał.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych