zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19

13:15, 29.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w piątek przekonanie, że Polska znajduje się na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19, a nowe zasady bezpieczeństwa, które mają wkrótce zacząć obowiązywać, okażą się wystarczające, by trzymać epidemię pod kontrolą.


Podziel się:   Więcej

Od soboty nie będzie już obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych, nie będzie też limitów osób w sklepach, gastronomii i w kościołach. Możliwe będą ponadto zgromadzenia do 150 osób.

Na piątkowej konferencji w Warszawie premier został zapytany, czy rozważyłby powrót do obowiązku noszenia maseczek na dotychczas obowiązujących zasadach (także w przestrzeniach otwartych), gdyby łagodzenie restrykcji okazało się zbyt daleko idące.

Morawiecki odpowiedział, że nie ma jednej dobrej zasady walki z koronawirusem.

– Generalnie zasada, którą wypracował świat (...), to jest zasada: dezynfekcja, dystansowanie, maseczki, czyli +DDM+. Maseczki są zasadniczo zalecane w większości krajów, ale tam, gdzie zmniejsza się natężenie epidemii, tam gdzie ona jest opanowana, tam gdzie jest bardzo dużo miejsc dla potencjalnych pacjentów – które oby nie były wypełniane - tam możliwe są różne poluzowania tych obostrzeń, restrykcji, które wcześniej były wdrażane – tłumaczył premier.


Rząd znosi kolejne ograniczenia. Od najbliższej soboty zmiana zasad dotyczących maseczek


Premier: wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego
Premier dodał, rząd zdecydował się na łagodzenie obostrzeń, utrzymując jednocześnie obowiązek noszenia maseczek w środkach komunikacji miejskiej, kinach, teatrach oraz części zakładów pracy, które kierują się własnymi zasadami bezpieczeństwa.

– Ja ostatnio w wielu miejscach, u wielu przedsiębiorców byłem i również w pomieszczeniach zamkniętych – tam, gdzie ten dystans był utrzymywany, maseczki były cały czas jeszcze w użyciu – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że w tej sprawie niczego nie można przesądzić, ale - dodał – jest przekonany, że Polska jest na dobrej drodze do zwalczenia epidemii COVID-19. Wyraził też przekonanie, że nowe zasady bezpieczeństwa, które zostaną wdrożone w najbliższym czasie, okażą się wystarczające, by trzymać epidemię pod kontrolą.


„Rząd wywiązał się poprawnie z obowiązku zabezpieczenia wszystkich służb medycznych”