zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska nie może i nie chce być na marginesie wielkich przemian gospodarczych

11:42, 15.09.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Polska nie może i nie chce być na marginesie wielkich przemian gospodarczych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. – Polska jest powołana wielkością naszej historii, ale też naszymi dzisiejszymi ambicjami do tego, by inspirować świat do odważnych rozwiązań – dodał.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu przywoływał słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, że człowiek nawet ciężko pracujący, ale bez Boga, modlitwy, ideałów, będzie „właśnie jak ptak z jednym skrzydłem drepczący poziomie”.

– Polacy zawsze szukali solidarności, poszukiwali ideałów. One oświetlały nam drogę naszych wysiłków, najpierw ku wielkiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, potem wysiłków zmierzających do odzyskania niepodległości, a dziś znowu w nowym świecie w nowych okolicznościach, nowych wyzwaniach, wysiłków, które mają obudzić naród do wielkości – mówił premier.

Jak dodał te wysiłki muszą zostać uwieńczone powodzeniem, ale – jak zaznaczył – stanie się tak tylko wtedy, kiedy „ludzie pracy, ludzie Solidarności ręka w rękę, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wszystkimi ludźmi ze wszystkich zawodów starali się rozpoznać ścieżki ku przyszłości”.

– Wiara, wolność, solidarność są ze sobą nierozłącznie w polskich dziejach i w polskiej duszy splecione. Wydaje mi się, że w rzeczy samej Polska jest takim nierozerwalnym splotem wiary, wolności i solidarności – ocenił.

Szef rządu stwierdził podczas wystąpienia, że rządzący i ludzie pracy mają wielki chrześcijański obowiązek, by łączyć ze sobą „trudne wymiary naszego życia”. – Łączyć ze sobą konieczność zapewnienia stabilności pracy, jak najlepszych warunków pracy, jak najbardziej godnej płacy, kontynuowania naszej rewolucji godności – mówił Morawiecki. – Łączyć tę rewolucję godności z rozpoznawaniem wyzwań przyszłości – dodał.

Dożynki w Spale. Prezydent podziękował rolnikom za ich trud
Jak mówił rządzący mają być w forpoczcie „rozpoznawania tego współczesnego pola gry, pola walki, pola konkurencji międzynarodowej, wewnętrznej, ale i pola współpracy, solidarności”. – Bo te pola zmieniają się na naszych oczach wraz z galopującym postępem technologicznym. Polska nie może i nie chce być na marginesie wielkich przemian gospodarczych. Polska jest powołana wielkością naszej historii, ale też naszymi dzisiejszymi ambicjami do tego aby inspirować świat do odważnych rozwiązań – podkreślił.

Premier Morawiecki wskazał również, że „dobro wspólne, również dla polityków, powinno być punktem łączącym wszystkich Polaków”. – Naszym obowiązkiem jest dbać o każdego człowieka naszej wspólnoty. Staraliśmy się zrobić co w naszej mocy przez te lata, żeby tak się działo. Jednocześnie też Prymas (kard. Stefan Wyszyński – przyp. red.) mówił nam, jaką sztuką jest żyć dobrem wspólnym. Polityka i wiara nie zawsze w oczach wszystkich stanowią idealne połączenie. Jest jednak taki punkt styczny, powinien być przynajmniej, również dla wszystkich polityków, to jest właśnie dobro wspólne – zaznaczył.
 
 
 
...