zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska potrzebuje Japonii w obszarze technologii nuklearnych i komunikacyjnych

10:31, 21.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G - powiedział w Tokio premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem japońskiego rządu.


Podziel się:   Więcej

Na konferencji prasowej z premierem Japonii Shinzo Abe Morawiecki mówił, że w poniedziałek i wtorek odbył szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Wskazywał, że japońskie firmy obecne w Polsce od 20-30 lat zwiększają inwestycje. "Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym" - dodał.

– Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia i japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G – oświadczył Morawiecki.

Premier zwracał także uwagę, że systemy energetyczne Japonii i Polski są w dużym stopniu - większym niż w przypadku innych państw - zależne od węgla. – Te podobieństwa też tworzą przestrzeń do współpracy, chociażby w technologiach zgazyfikowania węgla, ale również zastosowania najnowszych rozwiązań nuklearnych, tak żeby miks energetyczny był jak najmniej obciążony emisyjnością dwutlenku węgla – zaznaczył szef rządu.
 
 
 
...
 
Morawiecki relacjonował, że wśród tematów rozmowy z Abe znalazły się także sprawy międzynarodowe dotyczące Rosji, Chin, brexitu, niepokojów na Bliskim Wschodzie, a także zagrożeń płynących z Korei Północnej. – To tematy, w których Polska i Japonia mają bardzo zbieżne zdanie - podkreślił.

– W świecie, w którym żyjemy, zawirowań jest wiele. Cieszy na pewno to, że UE wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią są promotorem stabilności, spokoju, pokoju i jak najlepszej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, handlowej – mówił Morawiecki.
Abe: dążymy do podniesienia strategicznego partnerstwa Japonii i Polski na jeszcze wyższy poziom

Premier Japonii Shinzo Abe podczas konferencji zwrócił uwagę, że miniony rok był szczególny ze względu na setną rocznicę nawiązania polsko-japońskich stosunków. Jak wskazał, w 2015 r. stosunki japońsko-polskie podniesiono do rangi partnerstwa strategicznego dzięki czemu współpraca między krajami się rozwinęła. – Dziś prowadziłem owocną rozmowę z premierem (Morawieckim), aby podnieść to strategiczne partnerstwo obu krajów na jeszcze wyższy poziom – powiedział Abe.

– Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego – dodał premier Abe.

Japoński premier wskazał, że podczas spotkania poruszono kwestie gospodarcze, w tym współpracy nad projektem CPK. – Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury – mówił.

Abe wskazywał też, że poruszono temat współpracy w dziedzinie technologii czystego węgla, energii atomowej oraz wodorowej.

Podczas rozmowy – jak relacjonował japoński premier – zgodzono się też na rozpoczęcie nieoficjalnych konsultacji na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by „jeszcze bardziej promować wymianę gospodarczą oraz osobową”.

– Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy, na poszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym realizacji następnych konsultacji organów obrony oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej – mówił Abe.

Japoński premier dodał, że podczas spotkania wymieniono też opinie na temat sytuacja w Azji i w Europie. Potwierdzono też – jak dodał – „solidarność w celu zachowania porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa oraz dalszą współpracę w formacie Grupa Wyszehradzka- Japonia”.

– Razem z premierem Morawieckim, ramię w ramię, jako partnerzy strategiczni będziemy pracować na rzecz silnego rozwoju stosunków obu krajów, a także stabilności i pomyślności społeczeństwa międzynarodowego – podsumował Abe.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych