zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska przechodzi przez kryzys obronną ręką

15:07, 19.05.2020;   autor: akune,msies;   źródło: PAP, Twitter

– Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce tak, że Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem – powiedział podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Nasze programy są uznawane, mogę to podkreślić, za jedne z najlepszych na świecie – chronią miejsca pracy, ale chronią też przedsiębiorców – mówił premier podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju „Tarcza dla polskich firm i pracowników”.

Morawiecki podkreślał, że najbliższe miesiące będą trudne. – Ale liczę na to, że Europa Zachodnia odbije się w ciągu tych paru miesięcy, a to dla nas fundamentalnie ważne, bo to oznacza, że polski eksport będzie mógł znowu ruszyć – powiedział.

Szef rządu porównywał także przyrost bezrobocia w Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych do Polski i zaznaczył, że w Polsce nie ma obecnie do czynienia ze zjawiskiem gwałtownych zwolnień grupowych i gwałtownego wzrostu bezrobocia. Dodał, że wzrost bezrobocia w Polsce był na niskim poziomie – niższym, niż przewidywania instytucji finansowych czy Komisji Europejskiej.

– Te wielkie programy społeczne, na czele z 500 Plus, to przecież oprócz względnego spokoju w czasach kryzysu w wielu polskich rodzinach, oznaczają większy popyt na produkty przedsiębiorców – zaznaczał.


„Tarcza dla polskich firm i pracowników”. Konferencja z udziałem prezydenta i premiera
 
 
 
...
 
– Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce, przechować nie tylko miejsca pracy – to fundament, to najważniejsze, ale także moce produkcyjne, zdolności wytwórcze tak, że Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze niż miała przed kryzysem – ocenił premier.Premier Morawiecki: Ochrona polskiej gospodarki to wielkie wyzwanie
Zapewniał, że rząd będzie się wsłuchiwać w głos przedsiębiorcom. Dziękował też za współpracę poszczególnym resortom, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i instytucjom finansowym.


– Wszystkie instytucje polskie zrozumiały błyskawicznie, dużo lepiej i szybciej niż wiele zachodnich, że to kryzys bezprecedensowy, że musimy znaleźć odpowiedź jakiej nigdy żaden polski rząd wcześniej nie musiał poszukiwać - jak w krótkim czasie aktywować setki miliardów złotych – mówił premier.

Informował również, że trwają prace nad kolejnymi elementami wsparcia gospodarki. – Pracujemy z panem prezydentem, żeby kolejne odsłony (tarczy antykryzysowej) dla wszystkich branż były jak najlepsze, jak najbardziej właściwe i jestem przekonany, że taką odpowiedź znajdziemy – przekonywał Morawiecki.

Wtorkowa konferencja z przedsiębiorcami dotycząca wsparcia w wyniku kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa została zorganizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. Wziął w niej udział również prezydent Andrzej Duda oraz przedsiębiorcy – przedstawiciele różnych sektorów gospodarki.