zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Polska została przygotowana na drugą falę epidemii

15:11, 21.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Podsumowanie działań rządu zamieścił w środę na swoim profilu na Facebooku.


Podziel się:   Więcej

„Pierwszy raz w historii świat zmaga się z tak wielką katastrofą gospodarczą jednocześnie na tylu płaszczyznach. My przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez tę burzę. Świadczą o tym wszelkie wskaźniki ekonomiczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne” – napisał na swoim profili na Facebooku premier Morawiecki.

Szef rządu, wspominając działaniach swojego gabinetu, podkreślił: „na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii”.

Wymieniając działania rządu „zrobione latem” ocenił: „Dokonaliśmy ogromnych zakupów”. „W samej tylko Agencja Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj kilkanaście milionów maseczek FFP2, FFP3, pół miliarda rękawiczek, przyłbice, kombinezony, fartuchy ochronne. Rozwieźliśmy 75 000 termometrów bezdotykowych, 20 mln maseczek do szkół i 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych. Każdego dnia zwiększaliśmy naszą wydolności i wydajność testów na koronawirusa – Dziś możemy wykonać 80 tysięcy testów dziennie. Przygotowaliśmy strategię powiatową – powiatów zielonych, żółtych i czerwonych. Strategia została wdrożona. W sierpniu i wrześniu zadziałała ona w taki sposób, w jaki się spodziewaliśmy. We wrześniu pojawiło się jednak bardzo wiele nowego ruchu i mobilności społecznej” – napisał Morawiecki.

Przytoczył też swoją ocenę obecnego przygotowania państwa do walki z epidemią. „Mamy wolnych 3 000 respiratorów – potroiliśmy ich liczbę. Każdy szpital, który będzie potrzebował respiratora, dostanie go. Szybciej przyrasta nam liczba łóżek szpitalnych niż osób hospitalizowanych. Wciąż rosną nasze moce testowania na koronawirusa. Stworzyliśmy jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach, który będziemy rozwijać” – napisał.
Zapowiedział też działania swojego gabinetu na najbliższe tygodnie: „Wprowadzamy tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji oraz podwyższony reżim sanitarny w gospodarce. Najwyższym priorytetem jest aktualnie zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia”.

Premier podkreślił, że rząd przygotował cztery linie obrony przed pandemią. Są to: „Rygory i obostrzenia – łącznie z aplikacją STOP COVID, zaleceniami dystansu, nakazem noszenia maseczek i dezynfekcji”; „system ochrony zdrowia – szpitale, izolatoria, ale przede wszystkim medycy, lekarze, pracownicy służby zdrowia”; „tworzenie dodatkowych miejsc i łóżek szpitalnych dzięki zasobom Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia wraz z niezbędną infrastrukturą wspomagającą oddychanie – do 30 tys. miejsc (teraz jest ich 10 000)”; „szpitale tymczasowe – Stadion PGE Narodowy, Hala EXPO i dodatkowe miejsca w każdym województwie”.

„Kolejnym rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić, jest ustawa +o dobrym Samarytaninie+. Zakłada ona m.in. zabezpieczenie prawne dla lekarzy, 200 proc. dodatek finansowy za walkę z COVID–19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji oraz możliwość pracy zdalnej na kwarantannie za zgodą pracodawcy. Przeznaczamy dodatkowe 370 milionów złotych na wsparcie nauki zdalnej w szkołach. Powołujemy korpus wsparcia seniorów – w najbliższych dniach przedstawimy jego założenia, które zakładają pomoc w dostarczaniu leków, żywności i opiece nad najstarszymi” – napisał Morawiecki.
Premier ocenił, że „tarcze finansowe” pozwoliły ochronić w Polsce od początku pandemii 5 mln miejsc pracy. „Ratujemy przedsiębiorców przed bankructwem, pracowników przed utratą pracy, polskie firmy przed przejęciami. Nasza ekonomia również idzie drogą środka. Według dzisiejszych danych polska gospodarka będzie w czołówce UE pod kątem skuteczności działań ochronnych – najlepsza z państw największych i w czołowej trójce ze wszystkich. Dziś obrona gospodarki to polska racja stanu. Kto nie popełnia błędów – niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie popełnia ich ten, kto nic nie robi. My zrobiliśmy już bardzo wiele i nie poprzestajemy w ciężkiej pracy i walce o lepsze jutro dla wszystkich Polaków” – zapewnił premier.

Przypomniał, że strategia rządu zakłada „budowanie życia społecznego i gospodarczego w taki sposób, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, a nie zamykać gospodarkę, i jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania koronawirusa”.

„Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Bardziej niebezpiecznej, trudnej, niewygodnej – ale nieuniknionej. To wielka próba naszej siły psychicznej, odpowiedzialności obywatelskiej, więzi rodzinnych, społecznych, koleżeńskich” – podkreślił.

Przypomniał również, że Polska razem z Komisją Europejską podpisała umowę z największymi firmami świata na „jak najszybsze dostarczenie szczepionki (na koronawirusa), gdy tylko zostanie ona wynaleziona”.

„Do czasu wynalezienia tej szczepionki zastosujmy nasze polskie rozwiązania. Jednym z nich jest strategia, której założenia dziś przedstawiłem. Drugim – solidarność i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie – chronimy innych” – napisał premier.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
19-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych