zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: polski program pomocowy największy w regionie, ale też najbardziej innowacyjny

13:31, 03.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Polski program pomocy dla gospodarki - w związku z epidemią koronawirusa – był nie tylko największy w regionie, ale także najbardziej innowacyjny – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę do uczestników konferencji Impact w Krakowie.


Podziel się:   Więcej

Premier zwrócił uwagę, że wiele mówi się o tym, iż „Polska wdrożyła największy w regionie i w historii pakiet wsparcia przedsiębiorców, dzięki któremu - według Komisji Europejskiej - polska gospodarka radzi sobie najlepiej w Europie”.

– Nieco mniej mówi się o tym, że ten pakiet Polskiego Funduszu Rozwoju mógł być tak szybko dostępny i tak wiarygodny od strony przedsiębiorców, bo jest też najbardziej innowacyjny. W ciągu dwóch tygodni udało się zintegrować w jedność ponad 420 różnych systemów IT, nad czym pracowało kilkuset świetnych programistów i analityków – opisywał. Wskazał, że dzięki temu wysiłkowi w ciągu miesiąca do polskich firm popłynęło ponad 50 mld zł wsparcia na ratowanie miejsc pracy, a wkrótce „dołączy kolejny ogromny strumień dzięki 64 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy”.

Szef rządu dziękował też informatykom i innowatorom za stworzenie „narzędzi do zdalnej nauki, nowoczesnego sprzętu medycznego oraz wielu innych narzędzi wspierających naszych seniorów, przedsiębiorców i gospodarkę” w czasie pandemii koronawirusa.

Do firm trafiło ponad 15 mld zł w ramach tarczy finansowej
Podkreślił przy tym, że nowoczesne narzędzia wypracowane podczas pandemii posłużą także po jej zakończeniu. – Uczniowie kilkunastu tysięcy szkół, które dziś wdrożyły zaawansowane narzędzia do zdalnej nauki, będą mogli korzystać z nich również jutro, i to na nowoczesnym sprzęcie, na który jako państwo przeznaczyliśmy już ponad 350 mln zł – mówił, wskazując, że podobnie jest np. z załatwianiem spraw urzędowych przez internet lub prowadzeniem biznesu online.

– Cyfryzacja pomaga wszystkim dziś, a jutro będzie pomagać jeszcze bardziej, ale tylko jeżeli wspólnie wykorzystamy tę szansę, jaka stoi dziś przed nami wszystkimi – powiedział.

Tarcza Finansowa PFR to rządowy program wsparcia finansowego dla przedsiębiorców poszkodowanych skutkami COVID-19. Pomoc skierowana jest do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Jej wartość to ok. 100 mld zł.

Premier: Tarcza antykryzysowa i finansowa mają służyć ratowaniu miejsc pracy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych