zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Ponad 800 tys. wniosków o wakacje kredytowe

20:45, 17.08.2022;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do tej pory polskie rodziny złożyły ponad 800 tysięcy wniosków o rządowe wakacje kredytowe.


Podziel się:   Więcej

Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę rat kredytu w tym i przyszłym roku, maksymalnie przez 8 miesięcy. Rozwiązanie wprowadzono w reakcji na wzrost rat kredytów spowodowany podwyższaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, wystarczy złożyć wniosek do swojego banku przed dniem płatności raty.
Bank ma obowiązek w ciągu 21 dni potwierdzić jego otrzymanie na trwałym nośniku. Zgodnie z przepisami jedynym kosztem, jaki kredytobiorca będzie ponosił w trakcie wakacji, są ubezpieczenia powiązane z umową kredytową, na przykład ubezpieczenie pomostowe, na życie lub od utraty pracy.


W bieżącym roku można zawiesić spłatę czterech rat – po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale. Natomiast w 2023 r. po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów. Terminy na spłatę zostaną przedłużone w umowie kredytowej bez dodatkowych odsetek. Niewykorzystane miesiące we wskazanych okresach przepadają i nie można ich wykorzystać później.

Prezes ZBP w Sejmie o wakacjach kredytowych dla kredytobiorców