zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z priorytetów rządu nowej kadencji

14:15, 08.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z priorytetów rządu nowej kadencji – zaznaczył w liście do uczestników eksperckiej debaty pn. „Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Perspektywa zmian" organizowanej w srodę przez GITD premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W środę w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego trwa debata ekspercka pn.„"Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Perspektywa zmian” organizowana przez GITD. Spotkanie - jak wskazują organizatorzy – ma na celu umożliwienie dyskusji na temat kluczowych obszarów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do organizatorów i uczestników debaty zaznaczył, że zasadnicza poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów rządu tej kadencji. Zapowiedział również kolejne zmiany w przepisach.

„Jesteśmy świadomi, że dopóki na polskich drogach ginie choć jeden człowiek mamy wiele do zrobienia. Śmierć na drogach to tragedia tysięcy, nie tylko poszkodowanych, ale i ich bliskich” - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał o zapowiedzi kolejnych zmian w przepisach, które – jak zaznaczył – pozwolą skuteczniej walczyć z piratami drogowymi.

„Opracowujemy rozwiązania dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach, ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez cała dobę, oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym na wszystkich kategoriach dróg” – wymienił.

Szef rządu przypomniał również, że w grudniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która wprowadza przepisy dotyczące tworzenia „korytarzy życia” oraz jazdy na suwak. „Realizujemy również program likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach krajowych w ramach którego chcemy przebudować miejsca zagrażające życiu i zdrowiu ich użytkowników” – podkreślił.

Dodał, że w obecnej kadencji wprowadzony zostanie program bezpiecznej infrastruktury drogowej, z którego będą współfinansowane m.in. chodniki, lampy uliczne, sygnalizacja świetlna, czy budowa nowych przejść dla pieszych.


„Korytarze życia” i jazda „na suwak”. Od dziś zmiana przepisów ruchu drogowego

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych