zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Poprawa finansów publicznych pozwoliła na zwiększenie nakładów na sport

19:20, 05.09.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Dzięki procesowi uszczelniania podatków państwo polskie stać na różne inwestycje mądrze angażowanych środków, które mają szansę z polskiego sportu uczynić naszą chlubę narodową – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Podziel się:   Więcej

Premier Morawiecki w środę wziął udział jako gość specjalny w panelu pt. „Rola sportu zawodowego i kultury fizycznej w społecznym i gospodarczym rozwoju Polski”.

W swoim wystąpienia Morawiecki zwrócił uwagę, że w ciągu najbliższych 2-2,5 roku powstać ma ok. 3 tys. obiektów sportowych. Przeznaczamy ok. 500 mln zł na infrastrukturę sportową praktycznie we wszystkich gminach – zauważył premier. Jak podkreślił obecny rząd przeznacza na sport zupełnie nieporównywalne kwoty w stosunku do poprzednich rządów. Między obecnym rokiem, a 2015 r. wzrost ten sięgnął 93 proc. – zaznaczył.

– Przyrost wydatkowania jest imponujący, ale sztuka to też mądrze wydać te pieniądze – ocenił premier. – Dzisiaj państwo polskie przez ten proces uszczelnienia podatków jest w takim momencie, że stać nas na różne inwestycje mądrze angażowanych środków. Propozycje, które mają szansę rzeczywiście z polskiego sportu uczynić naszą chlubę narodową – podkreślił.

Morawiecki zapewniał też, że obecny rząd traktuje sport zupełnie inaczej. – Sport, turystyka, (...) kultura były zawsze przez każdego ministra finansów traktowane trochę po macoszemu – mówił. – Kiedyś tak było, bo inne, te najbardziej niezbędne potrzeby: zdrowie, polityka społeczna, obronność, policja to było to na co przede wszystkim rządy musiały znaleźć pieniądze. (...) Dzisiaj, mam nadzieję, że wchodzimy w nową epokę – ocenił szef rządu.


Premier Mateusz Morawiecki przybył na Forum Ekonomiczne

 
 
 
...
 
„Brakowało całościowego spojrzenia na sport”

Premier poruszył też kwestię rządowego programu „Skaut”. – To jest program, gdzie w każdej gminie, (... )mamy powołanego nauczyciela bądź trenera i jego zadaniem jest wyłapywanie talentów, przeprowadzanie testów sprawnościowych wśród młodzieży, a to z kolei pozwala właśnie ten narybek sportowy w poszczególnych dyscyplinach w odpowiedni sposób przekazywać dalej – mówił.

Zdaniem Morawieckiego, gdy spojrzy się na polski sport, to „przede wszystkim brakowało takiego całościowego spojrzenia”. Premier zauważył, że mamy talenty takie jak Robert Lewandowski czy Kamil Stoch. Ale – zaznaczył – „zanim te perełki” wyrosną do takich poziomów, jakie dziś obserwujemy, to tak naprawdę do „tego ciągu szkoleniowego powinno trafiać dziesiątki, setki młodych adeptów”.

– I na tym się przede wszystkim skupiamy, czyli nie tylko infrastruktura sportowa – zadeklarował premier. Morawiecki zwracał też uwagę, na spółki, które angażują się w sport. Dziękował przy tym m.in. szefowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi, którego firma wzięła pod swoją opiekę utalentowanych sportowców w lekkoatletyce.Premier przeznaczył 500 tys. zł nagród dla paraolimpijczyków