zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE

14:30, 07.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE; to pozwoli nam bardzo szybko uruchomić środki na rzecz szerokiej odbudowy w wielu dziedzinach życia – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Zwiastunem tego odbicia gospodarczego, odrodzenia gospodarczego w Europie jest Fundusz Odbudowy - Fundusz Odbudowy, który Sejm Rzeczypospolitej Polski przyjął ogromną większością. Teraz pora na Senat. Pora na to, żeby bez zbędnej zwłoki, bez żadnej zwłoki przyjąć te regulacje, przyjąć te ustawę – oświadczył na briefingu przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, „to pozwoli nam bardzo szybko uruchomić środki na rzecz szerokiej odbudowy w wielu dziedzinach życia".

– Po pierwsze – oczywiście służba zdrowia, ale także cała infrastruktura gospodarcza, wiele dziedzin społecznych związanych z edukacją, z zabezpieczeniami społecznymi, a także wszystko to, co unowocześnia Polskę – mówił.

– To są wielkie projekty, które mają być częścią Polskiego Ładu i są częścią Polskiego Ładu – podkreślał.

– Dziś uruchomienie tych środków zależy od szybkiego przejścia przez ścieżkę legislacyjną. Zachęcamy Senat do jak najszybszego zajęcia się tym tematem po to, żeby cała ustawa mogła szybko wrócić do Sejmu i żeby mogła cała procedura ratyfikacyjna być zakończona jak najszybciej – mówił szef rządu.


„Premier będzie zabiegać, by część pożyczkowa KPO była wyłączona ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej”
Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.


Jest zgoda Sejmu na ratyfikację decyzji o Funduszu Odbudowy
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że senatorowie zajmą się ustawą najprawdopodobniej w maju.

Najbliższe posiedzenie planowane jest w dniach 12-14 maja, a kwestia ustawy ratyfikacyjnej ma się rozstrzygnąć podczas Konwentu Seniorów 12 maja.


Konwent Seniorów zbierze się przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu