zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: potępiam chuligańskie zachowanie podczas wydarzeń w Białymstoku

14:08, 23.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Bardzo potępiam to chuligańskie, agresywne zachowanie, które mieliśmy okazję zaobserwować podczas wydarzeń w Białymstoku - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami miasta pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

Odnosząc się do tych wydarzeń, premier Morawiecki podkreślił, że „bardzo potępia” to „chuligańskie, agresywne zachowanie”. Przekonywał również, że „w Polsce jest miejsce dla każdego, ale nie ma na pewno miejsca na takie chuligańskie, agresywne zachowania, na takie barbarzyńskie traktowanie drugiego człowieka”.

Podkreślił jednocześnie, że „w naszym DNA, w naszym kodzie genetycznym Prawa i Sprawiedliwości (...) jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom”.

Donald Tusk komentuje wydarzenia w Białymstoku. „Desperacka próba”
 
 
 
...
 
Morawiecki zwrócił uwagę, że „warto przypomnieć działania śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. – Pamiętamy po latach 90., jak one wyglądały i kto zabrał się z ogromną energią i wytrwałością za zapewnienie bezpieczeństwa Polakom – był to śp. Lech Kaczyński – mówił. Dodał, że „to jest w jądrze, w sercu każdego politycznego i społecznego programu PiS, który można potem przeczytać przez kolejne lata”.

– I tak samo dzisiaj potępiamy to, co stało się w Białymstoku. To jest absolutnie niedopuszczalne, naganne zachowanie – zaznaczył premier Morawiecki. – Każdy ma prawo demonstrować – wskazał.

Podkreślił również, że „policja od razu rozpoczęła i prowadzi działania, zmierzające do tego, żeby w skuteczny sposób wyłapać nie tylko bezpośrednich agresorów, ale również osoby, które były agresorami nieujętymi”.

Premier zadeklarował, że rząd będzie „dbał o bezpieczeństwo Polaków”. – Będziemy prowadzili wszelkie działania, żeby ukrócić takie patologie, z jakimi mieliśmy do czynienia (w Białymstoku) – dodał.
Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie – jak informował w sobotę urząd – odbyło się kilka. Marsz rozpoczynał się na placu NZS, gdzie kilkanaście godzin wcześniej rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu.

Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między jego uczestnikami, a kontrmanifestantami. Kilka razy próbowano zablokować marsz. Kontrmanifestanci stawali na przejściach dla pieszych i na skrzyżowaniach. Do najpoważniejszego – w ocenie policji – doszło przy białostockiej katedrze, tam próbowano blokować marsz siadając na całej szerokości ulicy i placu z hasłem „Normalna rodzina = chłopak + dziewczyna”, a w stronę policjantów rzucano kamieniami i butelkami, funkcjonariusze musieli użyć środków przymusu.

Policja zaznaczyła, że marsz i inne sobotnie zgromadzenia zabezpieczało kilkuset policjantów nie tylko z regionu, ale też z innych miast. W ocenie policji w marszu uczestniczyło ok. 800 osób. Służby porządkowe, a także władze Białegostoku informują, że uczestników było ok. tysiąca.

KGP po marszu w Białymstoku: Nie zgłosił się nikt poszkodowany