zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

12:02, 12.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, którym będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w MSZ – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.


Podziel się:   Więcej

Do zadań pełnomocnika będzie należała m.in. koordynacja działań organów administracji rządowej w związku z przygotowaniem i realizacją zadań w ramach Inicjatywy Trójmorza, reprezentowanie Rady Ministrów w stosunkach z innymi państwami w zakresie współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, współpraca z przedstawicielami rządów państw wchodzących w skład Inicjatywy, przekładanie Radzie Ministrów projektów dokumentów dotyczących Inicjatywy Trójmorza.

Pełnomocnik ma zgodnie z projektem wykonywać swoje zadania w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta RP.

Ponadto pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania konkretnych zagadnień, a ze swojej pracy musi zdawać roczny raport Radzie Ministrów.


Szczerski: Jest polityczny konsensus w polityce amerykańskiej odnośnie poparcia Trójmorza
Resort spraw zagranicznych będzie natomiast zapewniał pełnomocnikowi obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Za tydzień, 19-20 października odbędzie się kolejny szczyt Trójmorza, tym razem w formule wideokonferencji, którą organizuje Estonia.


Duda: Perspektywa szczytu Trójmorza daje nadzieję na dynamiczny rozwój współpracy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
09-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych