zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier powołał na p.o. szefa CBA płk. Andrzeja Stróżnego

15:38, 19.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W związku z końcem kadencji szefa CBA Ernesta Bejdy premier Mateusz Morawiecki na pełniącego obowiązki szefa Biura powołał płk. Andrzeja Stróżnego – poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

„W związku z końcem kadencji szefa CBA Ernesta Bejdy premier Mateusz Morawiecki bardzo dziękuje za jego służbę. Na pełniącego obowiązki szefa CBA premier powołał płk. Andrzeja Stróżnego” – napisał na Twitterze Müller.

Andrzej Stróżny zaczął pracę w policji w 1992 r. pod obyciu zasadniczej służby wojskowej. Przez kolejne lata wspinał się przez kolejne szczeble kariery policyjnej, odbywając liczne kursy, w tym kursy oficerskie. Służbę w policji zakończył jako starszy aspirant pełniący funkcję zastępcy naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu.

Jesienią 2006 r. przeniósł się z policji do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, do delegatury katowickiej, gdzie objął stanowisko dyrektora departamentu postępowań karnych. W związku z przeniesieniem do ABW odbył kolejne kursy oficerskie.

Ernest Bejda, b. zastępca Mariusza Kamińskiego, szefem CBA
W ostatnim czasie delegatura kierowana przez Stróżnego prowadziła m.in. sprawy dot. przestępstw terrorystycznych – śledztwo przeciwko Mouradowi T., skazanego za przestępstwa o charakterze terrorystycznym; śledztwo przeciwko Dawidowi D., który został skazany za szerzenie propagandy terrorystycznej.

Katowicka delegatura ABW prowadziła też sprawy: dotyczące nieprawidłowości w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu; śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Marka Z. oraz Prezesa Zarządu Data Techno Park Sp. z o.o. Marka G.

W Katowicach ABW prowadzi także szereg postępowań związanych z wyłudzeniami podatku VAT, które naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty – zrealizowane czynności w latach 2016 – 2019 doprowadziły do zatrzymania oraz przedstawienia zarzutów ok. 200 osobom. Ponadto zdiagnozowano nowe sektory, w których może dochodzić do wielomilionowych uszczupleń należnych podatków, m.in. reeksport samochodów osobowych czy obrót towarami elektrycznymi.

CBA przedstawi komisji ds. służb specjalnych informację dot. finansów biura

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych