zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Prawdziwą historię Polski trzeba opowiadać naszym językiem

11:38, 11.10.2018;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Prawdziwą historię, w której byliśmy trubadurami wolności w Europie, prekursorami jej jedności, trzeba opowiadać naszym językiem – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej.


Podziel się:   Więcej

– Bardzo cieszę się, że będziemy potrafili w końcu opowiadać naszą wspaniałą historię o samych sobie. Polska, jak żaden naród na świecie nie ma się czego wstydzić z dwu względów. Po pierwsze – wiele dobrego uczyniła dla Europy i całego świata, a jednocześnie tak niewiele zła wyrządziła; to się również zdarzało, ale w porównaniu do wielu innych państw, wielu innych narodów na zupełnie nieporównywalnym poziomie. I tę historię, taką prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności w Europie, prekursorami jej jedności, trzeba opowiadać naszym językiem – powiedział Morawiecki.

Premier zauważył, że przez sytuację, w jakiej znalazła się Polska po II wojnie światowej, kiedy „byliśmy na marginesie ówczesnego świata”, „nie mogliśmy przedstawiać prawdy historycznej”. Potem, po wejściu w III RP „z bardzo wielu względów” „ówczesne elity nie chciały, nie potrafiły opowiadać prawdziwej historii Polski”.

– Nasza historia jest tym, co mogłoby być naszą wielką +soft power+, naszą +miękką siłą+. Tymczasem przez pierwsze 25 lat po 1989 roku to było bardziej +soft+ niż +power+. A musimy wykorzystać naszą wielką, wspaniałą historię do obrony naszych racji. To należy się przodkom naszym, którzy o tę wolność w dramatycznych okolicznościach walczyli – dodał szef rządu.


Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski


 
 
 
...
 
„To była walka o duszę Zachodu”

Morawiecki przypomniał, że Polacy złożyli daninę krwi na wszystkich frontach II wojny światowej, stworzyli „największe w historii świata państwo podziemne”, walczyli o „wolność, godność i człowieczeństwo”.

– To była walka o duszę Zachodu. My dołożyliśmy do tej walki wielkie nasze poświęcenie, naszą krew i do tego zwycięstwa w II wojnie światowej walnie się wówczas przyczyniliśmy – mówił Morawicki.

– Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood, i powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają do nas – historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu – dodał premier.

Gliński: Budując to muzeum, budujemy dobrą Polskę

– Budując to muzeum budujemy także tą dobrą Polskę także dla przyszłych pokoleń – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski.

– Nie ma narodu bez pamięci. Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy tak naprawdę do budowy takiej właśnie instytucji, budowy pomnika naszej historii. Do realizacji największego i bezprecedensowego projektu w dziedzinie muzealnictwa w dziejach naszej ojczyzny i tym dziejom poświęconego – powiedział wicepremier Gliński.

Gliński zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że Polska zasługuje na Muzeum Historii Polski, zaś jego budowa jest wywiązywaniem się „z obowiązku pamięci o tych, którzy Polskę budowali, o tych którzy walczyli o Polskę i za nią ginęli, i w końcu o tych, którzy Polskę także dla nas wskrzesili”. – Budując to muzeum także budujemy tę dobrą Polskę także dla przyszłych pokoleń – dodał.

Wicepremier powiedział, że rok 2018 jest rokiem „wielkiego jubileuszu” odzyskania wolności, która będzie „oczywistą myślą przewodnią opowieści, jaka zostanie przedstawiona w Muzeum Historii Polski”.

„Polska będzie tak silna, jak instytucje opowiadające o jej historii”

– Polska będzie tak silna jak silne będą instytucje opowiadające o historii Rzeczypospolitej – powiedział kandydat ZP na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

Podczas przemówienia na Cytadeli Warszawskiej Jaki ocenił, że budowa Muzeum Historii Polski: „To fantastyczny projekt, synteza tradycji z nowoczesnością, która wpisze się w obiekty muzealne, które mamy już w Warszawie”. – Warszawa zasługuje na wielkie projekty. Cieszę się, że z pomocą polskiego rządu wreszcie te wielkie projekty będą realizowane. Jest to jeden z największych projektów muzealnych na świecie realizowany właśnie w Warszawie – powiedział Jaki. Jego zdaniem "wreszcie całe grupy turystyczne, które przyjeżdżają do Warszawy będą mogły zobaczyć piękną historię Warszawy i piękną historię Polski". "Będą mogły zobaczyć to, co my wiemy już od dawna, że nie ma historii Europy bez historii Polski" - podkreślił Jaki.

Kostro: Muzeum to miejsce, gdzie interpretuje się przeszłość

– Muzeum to nie jest miejsce odtwarzania, miejsce antykwaryczne, w muzeum interpretuje się przeszłość – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Kostro przypomniał wypowiedziane w 1983 na Jasnej Górze słowa Jana Pawła II. Papież powiedział wtedy, że „może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem historii, że o wiele łatwiej są wolni, podczas gdy nasza polska wolność tak dużo kosztuje”.

– Przytaczam te słowa, ponieważ są ważne dla naszego rozumienia historii Polski i niepodległości. Są też bardzo ważne dla naszego pojęcia wolności i dziedzictwa. (...) W naszym muzeum będziemy opowiadali o tej wolności, przedstawiając barwną kulturę (...) pierwszej Rzeczpospolitej, z wielką tradycją parlamentarną, tradycją Unii z Litwą, i Konstytucją III Maja. Przedstawimy doświadczenie pracy i walki w okresie zaborów przeciwko zaborcom, ale przede wszystkim w imię budowania niepodległości. Pokażemy również tradycję państwa podziemnego w czasie okupacji, pokażemy tragiczną wolność, o którą walczyli żołnierze wyklęci, i uwieńczony sukcesem wysiłek antykomunistycznej opozycji, i wysiłek Solidarności – powiedział.
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski wmurowali na Cytadeli Warszawskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i dyrektor placówki Robert Kostro.

Wcześniej podpisali oni akt erekcyjny, który m.in. wraz z kapsułą czasu i kamieniem węgielnym został wmurowany w betonowy blok.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.

Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. – zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską, jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.Budżet na budowę Muzeum Historii Polski zwiększony ponad dwukrotnie
Nowa lokalizacja

Wiosną 2015 r. rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. 29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A. 30 maja 2018 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP.

Na początku lipca na Cytadeli Warszawskiej wicepremier, minister kultury, dyrektor Muzeum Historii Polski, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, prezes zarządu firmy Budimex S.A. symbolicznie „wbili pierwszą łopatę” w miejscu budowy muzeum.

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest w 2021 r.


Nowa lokalizacja Muzeum Historii Polski. Placówka powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych