zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier przedstawił kolejny pakiet antyinflacyjny

15:15, 11.01.2022;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

– Ponad połowa ceny prądu to koszt emisji CO2, czyli koszt dogmatycznej i nieodpowiedzialnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „taka jest prawda”, a „każdy Polak ma prawo poznać prawdę”.


Podziel się:   Więcej

Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Morawiecki, większości Polaków sen z powiek spędzają wyższe rachunki.

– Nie ma tego co ukrywać i wiadomo, że taka sytuacja może jeszcze potrwać. Wiadomo, że inflacja została spowodowana przez czynniki zewnętrzne – dodał.

Jak stwierdził Morawiecki, coraz więcej opracowań wskazuje, że za ponad 80 proc. wzrostu cen odpowiadają czynniki zewnętrzne, czyli „rosyjskie manipulacje gazowe a także nieodpowiedzialna, dogmatyczna polityka klimatyczna UE”.

Trzecią przyczyną, według niego, jest przyspieszony popyt przy wychodzeniu z pandemii.

Według szefa rządu, „dziś za ponad połowę ceny prądu odpowiada polityka klimatyczna UE. (...) Taka jest prawda. Każdy Polak ma prawo poznać prawdę”. – Trzeba walczyć z klimatem, Europa odpowiada za 8 proc. tego klimatu, ale czy to jest najlepsza ścieżka? Wątpię – mówił premier, dodając, że taka polityka prowadzi do inflacji i drenowania kieszeni Polaków.Müller: We wtorek premier ogłosi kolejny pakiet antyinflacyjny
 
 
 
...
 

„Obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo


– W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

– W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa – mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

– Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie – powiedział.W tym tygodniu rząd przedstawi drugą tarczę antyinflacyjną
– Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego – mówił.

Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.

Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.Tarcza Antyinflacyjna 2.0 we wtorek na rządzie

„Polski Ład plus tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżety rodzin”


– Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżet polskiej rodziny - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z tytułu działań antyinflacyjnych w portfelach zostanie ponad 100 złotych.

Szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej informował o nowych działaniach antyinflacyjnych, jakie zamierza podjąć rząd.

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to – jak zaznaczył Morawiecki – kolejne „dziesiątki złotych”. Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.
Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin „liczy każdy grosz, każdą złotówkę”. Podkreślił, że Polski Ład oraz tzw. tarcze antyinflacyjne „wpłyną netto na budżet polskiej rodziny”.

– Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z Tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi – mówił.Premier Morawiecki: Obniżymy VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc.

„Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld zł”


– Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ramach tarczy 2.0 zdecydowano na obniżkę VAT na nawozy do zera.

Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier, „na gaz obniżamy VAT do 0 proc.". Jak mówił, podwyżki na gaz "są straszne” m.in. ze względu na politykę Gazpromu.

– Dlatego, idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, dzisiaj omawialiśmy (...) całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych – wskazał.Premier: W przyszłym tygodniu szczegóły drugiego pakietu antyinflacyjnego
Zapowiedział też m.in. obniżkę na kolejne cztery miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Morawiecki stwierdził, że „wszystkie te obniżki razem mogą kosztować między 15 a 20 mld zł polski budżet”. miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Szef rządu zapowiedział również, że do „powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków” chciałby dodać jeszcze jedną. – Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawowy do zera – wskazał. miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który „bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu”, który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

– My ścinamy ten czubek inflacji – zaznaczył.


Ustawa o dodatku osłonowym wchodzi w życie

„Przedłużamy działania elementów tarczy antyinflacyjnej ogłoszonych na cztery miesiące”


– Przedłużamy działania tych elementów tarczy antyinflacyjnej, które były pierwotnie ogłoszone na cztery miesiące, do pół roku, i nowe również będą obowiązywać pół roku. Przynajmniej na taki okres możemy być pewni, że nastąpi ogólna obniżka podatków: VAT, akcyzowego. To są bardzo ważne sygnały dla całej gospodarki, sygnały antyinflacyjne. Działamy antyinflacyjnie we wszystkich możliwych wymiarach – powiedział. Powołał się na analizy NBP, według których szczyt inflacji powinien nastąpić w czerwcu i potem inflacja powinna maleć.

Premier pytany był także, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty.

Premier mówił, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT. – Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent.To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły – powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.
Premier: inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych