zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier przedstawił kolejny rządowy pakiet wsparcia dla firm

13:40, 06.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Spójna i dobra polityka finansowa, polityka gospodarcza, może być – wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa – najlepszą odpowiedzią na pandemię – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podczas konferencji prasowej zwracał uwagę, że mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach.

– Spójna i dobra polityka finansowa, dobra polityka gospodarcza może być wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa najlepszą odpowiedzią na pandemię, tu i teraz. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans społeczny, ograniczali kontakty zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale zależy również stan gospodarki – mówił Morawiecki.

Zwrócił uwagę na ostatnie prognozy gospodarcze KE, które wskazują, że i z tego „trudnego stanu gospodarczego” Polska ma szansę wyjść znacząco lepiej niż większość krajów UE. Jak dodał, nasz spadek gospodarki będzie dwa razy płytszy niż unijna średnia.

– Trzy - cztery razy płytszy niż dużych krajów Zachodniej Europy, jak Hiszpania czy Włochy – wskazał.
>br/> Dodał, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Zaznaczył, że przedsiębiorcy liczyli na odrobienie start po wiosennym lockdownie, ale dzisiaj konieczne jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń, by „zatrzymać transmisję i ekspansję wirusa”.

– Epidemia wymusza na nas ogromne zmiany w naszym codziennym życiu, w życiu gospodarczym i te zmiany oczywiście prowadzą również do spadku aktywności gospodarczej" - powiedział premier.Rząd: 10 działań antykryzysowych dla firm
 
 
 
...
 

Od początku pandemii wydano 300 mld zł na walkę z COVID-19


– Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd uratuje polską gospodarkę lepiej od innych w Europie.

Morawiecki mówił na konferencji w KPRM, że w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem kluczowa jest obrona miejsc pracy. – 5 mln miejsc pracy, tyle miejsc pracy obroniliśmy w ostatnich kilku miesiącach – stwierdził szef rządu.

Tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa


Jak mówił premier, tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł. – A na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł – powiedział Morawiecki.

Mówił, że państwo było stać na takie wydatki, ponieważ rząd skutecznie naprawił finanse publicznych w ostatnich latach.

– Finanse publiczne pomagają nam dzisiaj, kiedy są najbardziej potrzebne w ratowaniu miejsc pracy i polskiej gospodarki. I my tę gospodarkę uratujemy lepiej od innych w Europie – powiedział premier.

Rząd wprowadzi nowe instrumenty wsparcia dla firm


Rząd wprowadzi pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. To m.in. przedłużenie istniejących rozwiązań oraz np. umorzenie części wcześniejszych subwencji.Premier: W grudniu lub pod koniec listopada możliwe odmrożenie zamkniętych branż

10 działań antykryzysowych dla firm


Jak oświadczył na konferencji prasowej Morawiecki, pierwszym elementem mają być subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.

Drugim elementem ma być umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

Następnym punktem jest wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.

Kontynuowane mają być program gwarancji: de minimis dla małych i średnich, oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.

Kontynuowane mają być dopłaty do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego, przedłużone zwolnienia ze składek ZUS.

Dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.

Ostanie punkty, wymienione przez Morawieckiego, to polityka drugiej szansy i dofinansowanie leasingu.

Jest to nowa strategia, wzbogacona o wiele instrumentów - oświadczył Morawiecki, dodając, że „będziemy działać szybko i z determinacją”.


Premier ogłosił wsparcie o wartości 1,8 mld zł dla ponad 170 tys. firm

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych