zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż

15:43, 08.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Polski przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie „Fameg” w Radomsku. Dodał, że w całym powiecie radomszczańskim z Tarczy Finansowej skorzystało ponad tysiąc firm; udało się zachować 10 tys. miejsc pracy.


Podziel się:   Więcej

Podczas środowej wizyty w fabryce mebli giętych „Fameg” premier podkreślił, że firma skorzystała z pomocy rządu w związku z koronawirusem.

– Firma się rozwija. Cieszę się, że firma korzystała z naszej tarczy, że dzięki temu udało nam się ocalić miejsca pracy tutaj, a w całym powiecie radomszczańskim to ponad tysiąc firm, które skorzystały z Tarczy Finansowej i 10 tys. obronionych miejsc pracy – powiedział.

Jak wskazał, „to pokazuje, jak ważne jest wsparcie państwa w najtrudniejszych momentach i jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem, samorządem, Sejmem i prezydentem – bo to udało się tutaj już dokonać”.

– Ocaliliśmy te miejsca pracy i dzisiaj z tymi miejscami pracy, z tymi pracownikami dokonujemy kontynuacji ekspansji na Europę. Polski przemysł meblarski – nasza perła, perła wśród wielu branż – powiedział premier. Podkreślił, że doceniana jest polska myśl inżynierska i design.

Z uznaniem odniósł się do połączenia rzemiosła z nowoczesną technologią, które zobaczył w „Famegu”. Jak mówił, fabryka nie tylko kontynuuje tradycje rzemiosła jeszcze z XIX wieku, ale inspiruje się też nowoczesnymi wzorcami i potrafi sprzedać swoje wyroby do 60 krajów świata.

Prezydent: jestem dumny z polskich zakładów meblarskich

Morawiecki pogratulował prezesowi i pracownikom fabryki, bo – jak mówił – to, co zobaczył, jest naprawdę niesamowite. To technologia cięcia drewna pochodząca sprzed ponad stu lat, unikalna i stosowana do dzisiaj. – Technologia, w której Polska jest numerem jeden – powiedział.

Przyznał, że umie rąbać drzewo, ale giąć drewna nie potrafi. – Tego nam dzisiaj potrzeba, czyli tej myśli, która pochodzi z przeszłości, tego fundamentu tradycji inżynierskiej, ale z tym, co dzisiaj jest tak bardzo mocno poszukiwane w Europie i na całym świecie, czyli nowoczesny design, ergonomia – stwierdził.

Prezes „Famegu” Tadeusz Polanowski powiedział, że pomoc w postaci Tarczy była bardzo potrzebna, bo w związku z koronawirusem mocno spadły zamówienia.

Fabryka mebli w Radomsku istnieje od 1881 r. Firma jest jednym z największych producentów drewnianych krzeseł giętych w Europie oraz należymy do liderów tej branży na świecie.

Premier Morawiecki: Rodzinne firmy meblowe odnoszą coraz większe sukcesy na świecie

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych