zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Przeszłość jest powiązana z przyszłością. Musimy łączyć te dwa wymiary

11:27, 27.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Tak wiele zawdzięczamy powstańcom wielkopolskim. Wymiar ich walki pokazuje jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością. Musimy łączyć ze sobą te dwa wielkie wymiary – powiedział w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu bierze udział w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę powstania wielkopolskiego.


Podziel się:   Więcej

– Powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę. To wielkie dziedzictwo. Ziarno niepodległości, walki o wolność, wtedy rzucone w ziemię dało plon. Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom i spadkobiercom tej idei – powiedział premier Morawecki.

– Powstanie wielkopolskie było powstaniem o całą Polskę budowało i zbudowało Rzeczpospolitą – powiedział szef rządu.

– My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tamtego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków naszych przodków – dodał premier.

Podkreślił, że w Wielkopolsce podczas powstania Polacy pokazali ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne oraz masowość i powszechność tego zrywu, które zaskoczył zaborców.

– Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy: Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu, i później w innych miejscach, walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą wiedząc, że Polska jest – mówiąc językiem Paderewskiego - polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa; składa się z bardzo wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem, ziem dawnej I Rzeczypospolitej – powiedział Morawiecki.

Morawiecki podsumował, że powstanie wielkopolskie „było powstaniem o całą Polskę”, „budowało i zbudowało Rzeczpospolitą”.

 
 
 
...
 
„Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi”

– Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier w Poznaniu odsłonił Tablicę Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

– Trzeba bardzo mocno podkreślić, że powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę, o całą Rzeczpospolitą. Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny i tak jak tamto powstanie powiodło się trzeba powiedzieć, że bez tego powstania nie byłoby przecież zwycięstwa roku 1920 – mówił premier podczas w uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.


Dodał, że w jakiejś ciągłości nie byłoby też bez tego wydarzenia „Solidarności” i zwycięstw po „strasznych czasach drugiej wojny światowej i po czasach PRL-u”. – To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej, ale również i dzisiaj – powiedział.

– Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom - których oczywiście już nie ma wśród nas - ale spadkobiercom, spadkobiercom idei, czyli po prostu wszystkim Polakom. Bo my jesteśmy dzisiaj wszyscy powstańcami wielkopolskim – stwierdził. – Dziękujemy powstańcom wielkopolskim, dziękujemy za to, że wywalczyliście dla nas wtedy Polskę – podkreślił szef rządu.

Premier wziął też udział w prezentacji znaczka okolicznościowego z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego i kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską.

„Wielkopolanie dowiedli, że praca organiczna jest fundamentem Rzeczypospolitej”

– Okazało się, że praca organiczna jest fundamentem Rzeczypospolitej; Wielkopolanie dowiedli tego sto lat temu – powiedział premier Morawiecki.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim premier wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym Wielkopolanom.

– Było to powstanie powszechne. Powstanie, które zaskoczyło niemieckiego okupanta swoją organizacją, zdolnościami do mobilizacji, do logistyki i właśnie powszechnością, masowością. Położyło podwaliny pod budowę silnej Rzeczypospolitej pod wieloma względami – powiedział Morawiecki. Zwrócił uwagę na „ogólnonarodowy, ogólnopaństwowy charakter wspaniałego zwycięstwa Wielkopolan sprzed stu lat”.

Jak dodał, „raz jeszcze się okazało, że praca organiczna, u podstaw, jest fundamentem Rzeczypospolitej”. – Wielkopolanie wtedy, sto lat temu to pokazali, dowiedli tego, a dzisiaj chciałem spadkobiercom tamtych wspaniałych zwycięzców, organiczników, działaczy, patriotów bardzo podziękować i poprzez tę uroczystość nadania medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości choć trochę oddać hołd i sprawiedliwość, uhonorować wszystkich tych, którzy się do tego przyczyniają – mówił premier.

Kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka

Uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowano w czwartek rano na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem, złożyli kwiaty na mogile dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

Zryw niepodległościowy

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.Obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego z udziałem prezydenta i premiera

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych