zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Przez ostatnie lata kontakty handlowe między Polską i Słowacją urosły o jedną trzecią

09:45, 03.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Przez ostatnie kilka lat kontakty handlowe między Polską i Słowacją urosły o ponad jedną trzecią ten fenomenalny rozwój został ostatnio przystopowany przez epidemię, ale mamy plan jak znów doprowadzić do wzrostu handlu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Słowacji Igorem Matoviczem przed szczytem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Jak mówił Morawiecki, przez ostatnie kilka lat kontakty handlowe urosły o ponad jedną trzecią. To fenomenalny rozwój gospodarczy pomiędzy naszymi krajami, który został teraz trochę przystopowany przez epidemię, ale już teraz ruszamy z powrotem do przodu, mamy plany w jaki sposób szybciej doprowadzić do bliskości pomiędzy naszymi naszymi przedsiębiorstwami, tak, żeby z powrotem handel rósł powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że Polska stwarza bardzo dobre warunki do inwestycji.

– Zapraszamy słowackich inwestorów do Polski, jest też kilku sporych polskich inwestorów, którzy zainwestowali na Słowacji, w ten sposób nasze relacje bardzo mocno się zbliżają – mówił Morawiecki.Inauguracja polskiego przewodnictwa w V4. Prezydent spotka się z premierami Grupy Wyszehradzkiej
 
 
 
...
 
Premier zwracał uwagę, że na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną m.in. sprawy europejskie, takie jak „wieloletnie ramy budżetowe” czy Fundusz Odbudowy.


– Bardzo się cieszę, że Polska i Słowacja, ale i cała Grupa Wyszehradzka, ma bardzo podobne podejście, bo łatwiej się oczywiście negocjuje w takiej grupie przyjaciół, dobrze porozumiewających się ze sobą państw. Rozmowy polsko-słowackie, to bardzo wyraźny znak wspólnego zrozumienia w tak wielu tematach – podkreślił Morawiecki.Kwestie migracji i budżetu UE będą tematami spotkania premierów V4
Premier Słowacji: Chce czerpać z polskich doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy UE

Polska i ludzie, którzy tu mieszkają, to są nasi bracia i siostry – oświadczył w piątek premier Słowacji Igor Matovicz na briefingu prasowym przed spotkaniem z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Podkreślił, że Słowacja chce czerpać z polskich doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych.

– Polska i ludzie, którzy tu mieszkają, to są nasi bracia i siostry, i można zadać sobie pytanie, jak poprawić to, co jest dobre, to co już działa, ale zawsze można pomyśleć że, da się osiągnąć jakiś postęp – oświadczył szef słowackiego rządu.

Jak przekonywał, „chcemy rozwijać nasze wspólne relacje, żeby były, jak najlepsze, żeby umocnić stosunki handlowe, żeby nasza bliskość nie była tylko bliskością językową”. Przyznał, że osobiście „kocha język polski”. – Jest taki szczebiotliwy – dodał.


Matovicz zaznaczył, że nie chodzi tylko o rozumienie się pod względem językowym, ale „żebyśmy rozumieli się także w obszarze ekonomicznym”. – Żeby polscy inwestorzy inwestowali na Słowacji, słowaccy w Polsce, tak jak dzieje się to już dzisiaj, aby polscy turyści być może mogliby przyjechać do nas, w nasze góry, być może słowaccy turyści mogliby przyjechać zapoznać się z pięknem Bałtyku – podkreślił.


Prezydent zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej
Jak zauważył, w Komisji Europejskiej słyszymy tylko dobre rzeczy o Polsce. – Że Polska doskonale sobie radzi i jest wzorem europejskim, jeśli chodzi o wykorzystywanie i absorpcję funduszy europejskich – zaznaczył szef słowackiego rządu.

– Chcemy czerpać z doświadczeń polskich w tej sprawie, ponieważ Słowacja ma z tym wielki problem, wielki problem z korupcją związaną z wykorzystaniem tych środków. Chcemy je wykorzystywać z korzyścią dla naszych obywateli, żeby (środki unijne - PAP) nie ginęły na wybranych wcześniej skomplikowanych, ukrytych rachunkach – oświadczył Matovicz. Zwracając się do Morawieckiego, wyraził nadzieję, że Słowacja będzie mogła liczyć na jego pomoc.

– Jestem tu więc, jako ten +młodszy brat+, ale jednocześnie czujemy się równoprawnymi partnerami. Mam nadzieję, że nasze stosunki będą w przyszłości tylko i wyłącznie lepsze i zrobimy wszystko po to, że tak właśnie się stało – zadeklarował premier Słowacji.


W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych