zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem; nasze zmagania przynoszą skutek

16:29, 31.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

„Dziś przystępujemy do kolejnego etapu walki z koronawirusem. Nasze zmagania trwają już kilka tygodni i przynoszą wymierny skutek. Mamy jeden z najniższych wyników w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów związanych z pandemią. Wprowadzone restrykcje okazały się skuteczne” – napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.

Jak dodał, „jednak, w związku z docierającymi do nas z całego świata informacjami, musimy reagować zdecydowanie” i poinformował, że polski rząd pod jego przewodnictwem, we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą i samorządami, wykorzystuje wszelkie dostępne środki, by uniknąć tego, co spotkało kraje bogatsze i zachód Europy.

„Robimy wszystko, by maksymalnie wypłaszczyć krzywą zarażeń i jednocześnie być przygotowanym na rosnącą liczbę chorych. Do tej pory zbudowaliśmy skutecznie funkcjonujący kordon sanitarny, jednak w wyniku analiz specjalistów, naszych własnych raportów i zaleceń World Health Organization (WHO) uznaliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń” – napisał.

Senat procedował nad nowelizacją ustaw zdrowotnych dot. COVID-19


Szef rządu wymienił też w jedenastu punktach najważniejsze z tych ograniczeń.

„1. Wprowadzamy limity osób w sklepach, na targowiskach i na poczcie - uzależniony od liczby kas, stoisk i okienek.
2. Nakazujemy zamknięcie salonów kosmetycznych, urody, zakładów fryzjerskich.
3. Zamykamy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane - w weekendy.
4. Wprowadzamy również ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli oraz miejsc noclegowych.
5. Od 1 kwietnia wprowadzamy tzw. rozszerzoną formułę kwarantanny - osoby obejmowane kwarantanną zostaną albo poddane całkowitej izolacji, albo obligatoryjnie kwarantanną zostanie poddana również ich rodzina.
6. W zakładach pracy, biurowcach, fabrykach zwiększamy wymogi sanitarne - wprowadzamy obowiązek zachowania odpowiedniej, minimalnej odległości między stanowiskami pracy oraz stosowania środków ochrony osobistej i do dezynfekcji.
7. Odkładamy w czasie zabiegi rehabilitacyjne - z wyjątkiem ratujących życie, pilnych, wymaganych przez stan zdrowia.
8. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
9. W trosce o seniorów i osoby starsze, najbardziej narażone - wprowadzamy specjalne godziny zakupów w sklepach spożywczych i aptekach wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.
10. Wyłączamy z użytkowania sieci rowerów miejskich, ograniczamy dostęp do parków, placów, bulwarów, promenad i zieleńców.
11. Zwiększamy limity dotyczące zachowania odległości i liczby pasażerów u przewoźników prywatnych, na wzór komunikacji publicznej" - czytamy.

Premier wystosował także apel o „obywatelską odpowiedzialność”.

Komisja za poprawkami do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19
„Drodzy Państwo - wszyscy pragniemy, by nasze życie jak najszybciej wróciło do normy. Jednak aby tak się stało, musimy jeszcze na jakiś czas wykazać się obywatelską odpowiedzialnością, dyscypliną i solidarnością. Samoograniczanie się i dystans społeczny to najlepsze metody na walkę z koronawirusem. Wszystkie te odpowiedzialne zachowania i tymczasowe zakazy, wzmocnione działaniami rządu i poświęceniem lekarzy, ratowników, nauczycieli, aptekarzy, pracowników sklepów spożywczych i wszystkich innych ludzi, dzięki którym możemy bezpiecznie przebywać w domach, mając zapewnione podstawowe potrzeby, spowodują, że z tej walki wyjdziemy zwycięsko” – podkreślił premier.

Szef rządu zaapelował również, „byśmy wspólnie walczyli z nieodpowiedzialnymi zachowaniami społecznymi”. – Reagujmy – pomagajmy starszym, ale zwracajmy również uwagę młodszym i łamiącym zakazy. To nasz wspólny interes. Dziś życzę wszystkim Polakom nadziei. Bo siły i determinacji na pewno nam nie brakuje. Wspólnie postawmy tamę pandemii!” - stwierdził.

Po szczegółowe informacje premier Morawiecki tradycyjnie odesłał na oficjalne, internetowe strony rządowe (Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego) i przestrzegł „przed szerzeniem nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji”.

Sejm przyjął zmiany w Regulaminie Sejmu. Umożliwiają posłom głosowania zdalne

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych