zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków na odbudowę po epidemii

13:07, 18.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków na odbudowę po epidemii; leczenie gospodarki po epidemii wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy i specjalistów – powiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki przypomniał, że w wyniku pandemii w marcu 2020 r. rząd musiał wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego.

– Dzisiaj przystępujemy do konsultacji i do inwestowania potężnych środków. Środki, które wynegocjowaliśmy w Brukseli w ostatnich kilku miesiącach to nie tylko historycznie największe środki, które nam przysługują, ale to także środki ekstra, ponad to, co było do tej pory rozdystrybuowane, to dodatkowe fundusze, które chcemy przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę właśnie po epidemii – mówił szef rządu.

– Leczenie gospodarki po epidemii to coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i co wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy, specjalistów, ale także tempa działania i żeby to tempo było utrzymane, żeby Polska nadal również w tym roku i kolejnych latach miała jeden z najlepszych poziomów wzrostu gospodarczego w UE, a jest na to ogromna szansa, musimy we właściwy sposób zagospodarować wszelkie dostępne nam środki – dodał Morawiecki.


Premier: Nasz kraj czekają w tym roku wielkie wyzwania

 
 
 
...
 

„Przedstawiamy Umowę Partnerstwa; obejmuje 350 mld zł na lata 2021-2027


– Dziś przedstawiamy Umowę Partnerstwa; obejmuje 76 mld euro na lata 2021-2027, ponad 350 mld zł; to historyczne środki, które są tylko częścią z całej wielkiej puli przysługującej Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Widzimy, że na Polskę, Europę i świat spada lawina zakażeń, ale nie wolno nam przegapić momentu odbudowy, w który chcemy wejść szybko - już zimą kalendarzową, wiosną tego roku chcemy, żeby ruszyły przetargi, żeby ruszyło jak najwięcej zleceń inwestycyjnych – mówił szef rządu mówił na konferencji prasowej.15 stycznia kolejne wsparcie finansowe dla branż dotkniętych COVID-19
– Dziś przedstawiamy Umowę Partnerstwa, która obejmuje 76 mld euro na lata 2021-2027, a więc ponad 350 mld zł - historyczne środki, które są tylko częścią z wielkiej puli przysługującej Polsce. To jest lwia część środków, które wynegocjowaliśmy w Brukseli, ale teraz z aptekarską dokładnością musimy zaaplikować je w gospodarce, w naszej infrastrukturze – podkreślił.

Morawiecki zaznaczył, że umowa ta będzie możliwie jak najszerzej konsultowana. – Formalnie jest to porozumienie między Polską a UE, ale chcemy, żeby ze społecznego punktu widzenia, było to porozumienie pomiędzy państwem polskim, UE i społeczeństwem polskim, a więc wydyskutowane projekty i programy, które są najbardziej istotne z punktu widzenia Polski – dodał.Müller: 15 stycznia ruszamy z kolejną tarczą finansową skierowaną do branży turystycznej

„Siła uderzenia inwestycyjnego w najbliższych kilku latach będzie bez precedensu"


– Siła uderzenia inwestycyjnego w Polsce najbliższych kilku latach będzie bez precedensu; inwestycje będą napędzane przez dwa „silniki" – jednym będą fundusze unijne, a drugim środki z budżetu państwa – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił na konferencji prasowej, że przy realizacji inwestycji do środków europejskich rząd dodaje 60 proc. środków krajowych.

– Ale prócz tego w naszym nowym polskim ładzie chcemy zainicjować też szereg projektów inwestycyjnych, innowacyjnych w skali gmin, powiatów, regionów finansowanych niemal wyłącznie lub wyłącznie ze środków budżetu państwa polskiego – podkreślił premier.


Kościński: Z funduszy odbudowy 30 proc. na Zielony Ład, 25 proc. na agendę cyfrową
– Więc ta siła uderzenia inwestycyjnego w najbliższych kilku latach będzie bez precedensu, będzie naprawdę potężna. Ten wehikuł inwestycyjny będzie miał dwa silniki – unijny i najsilniejszy w historii do tej pory silnik polski – powiedział Morawiecki.

Jak mówił, głównymi obszarami inwestycji będą: infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, poprawa jakości życia w ramach służby zdrowia i edukacji. Zaznaczył, że przy podziale środków uwzględniany będzie poziom zamożności obywateli w poszczególnych regionach jak i tempo rozwoju tych regionów, a także parametry związane z ochroną środowiska.

– Środki będą uruchomiane w jak najszybszy sposób, ale oczywiście chcemy to zrobić po należytym przedyskutowaniu, uzgodnieniu ze społeczeństwem i instytucjami unijnymi – zaznaczył Morawiecki.


„W latach 2021-2027 utrzymamy podział środków z obecnej perspektywy finansowej”

„Wolna Polska dojrzała do tego, by planować w perspektywie dekad”


– Wolna Polska po 30 latach dojrzała nie tylko do tego, by planować w perspektywie lat; dojrzała do tego, by planować w perspektywie dekad – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wynegocjowanie dla Polski rekordowych środków europejskich to powód do radości.

– Wolna Polska po 30 latach dojrzała nie tylko do tego, by planować w perspektywie lat. Dojrzała do tego, by planować w perspektywie dekad. Tutaj, w Umowie Partnerstwa, którą przedstawiamy, jest zaszyty taki mechanizm – planowanie długoterminowe – powiedział szef rządu.

Jak mówił, mechanizm ten ma służyć temu, by Polska w najbliższych 10 latach miała szansę dogonić średnią unijną, „przynajmniej na poziomie 95 proc. średniej unijnej, a może nawet do 100 proc. średniej unijnej, gonić te najwyżej rozwinięte kraje, a niektóre z tych południowych, jak Włochy czy Hiszpania być może nawet przegonić”. – Oczywiście w sile nabywczej pieniądza rzecz ujmując – dodał premier.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych