zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus

12:33, 26.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Program poprawy losu emerytów rozpisany jest na kilka lat; będziemy zwiększać emerytury – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki informując o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o świadczeniu Emerytura plus.


Podziel się:   Więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

– Z ogromną radością mogę przekazać tę informację, że Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący Emerytury plus. Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też ta miłość, którą nas obdarowali - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Dodał, że rząd w ramach programu gospodarczo-społecznego dba o godne zarobki dla polskich rodzin. – Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - minimalną emeryturę plus, dla każdego w tym samym wymiarze – podkreślił szef rządu.

Rząd zajmie się projektem ustawy o świadczeniu Emerytura plus
 
 
 
...
 
„Chcemy, żeby los emerytów się poprawiał”

Premier podkreślił, że „ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy mamy takie potrójne działanie na rzecz emerytów”. Wskazał, że te działania to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie Emerytura plus i obniżony PIT. – Cały czas chcemy, żeby los emerytów był poprawiany - powiedział.

– Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury i będziemy na pewno zwiększać je również w kolejnych latach. Ten program poprawy losu emerytów jest rozpisany na wiele lat - powiedział.

„Będziemy starać się trzymać w ryzach stabilizującej reguły wydatkowej”

Premier poinformował, że w poniedziałek spotkał się z minister finansów Teresą Czerwińską. Powiedział, że szefowa MF „bardzo konstruktywnie, bardzo pozytywnie podchodzi, podobnie jak cała rada ministrów, jako do wyzwania pewnego, w związku z tym nowym impulsem fiskalnym i tą nową +piątką PiS, piątką Jarosława Kaczyńskiego+”.

– My będziemy oczywiście starali się trzymać w ryzach stabilizacyjnej reguły wydatkowej i 3–proc. deficytu (do PKB – PAP), jednak trzeba podkreślić, że gospodarka to jest mechanizm bardzo dynamiczny, to nie jest fotografia stanu obecnego” – powiedział. „To pewien układ w ruchu, który zmienia się, uwzględnia pewną dekoniunkturę, w której dzisiaj jesteśmy, ale też którą kompensujemy tymi dodatkowymi wydatkami budżetowymi, jednocześnie amortyzując spadek, jednocześnie przekładając te wydatki na dodatkowe dochody budżetowe – tłumaczył premier.

Dodał, że w najbliższym półroczu, a zapewne także w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie uda się uzyskać dodatkowych niecałych 40 mld zł. – Dlatego mówię też o przyroście deficytu do 2, może do 3 proc. (PKB – PAP) – tłumaczył.

– Oczywiście dodatkowo te środki z uszczelnienia podatków, z uszczelnienia PIT, akcyzy, z dalszego uszczelnienia VAT – powiedział. Dodał, że za mało się mówi o zmniejszaniu szarej strefy. Podkreślił, że spadek szeroko rozumianej szarej strefy następuje dzięki elektronizacji obrotu, także e-receptom i e-zwolnieniom. – To nie są rachunki fiskalne, ale to jest elektronizacja, ucyfrowienie całego naszego życia publicznego, naszego życia gospodarczego – mówił.

Świadczenie Emerytura plus, czyli plan zakładający wypłatę trzynastki dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, ma obowiązywać od 1 maja.

Premier: Trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku
Według premiera eliminacja niedoskonałości spowoduje uszczelnienie całego systemu. – To, co zaoszczędzimy np. w systemie ochrony zdrowia chcemy, żeby tam zostało (...), bo chcemy podnosić wydatki na zdrowie – zauważył.

Zwrócił uwagą na plan ograniczenia biurokracji. Wskazał, na brak przyrostu etatów, a także brak konieczności wydawania przez państwo tak wysokich kwot na aktywizację osób bezrobotnych, jak np. trzy lata temu, czy sześć lat temu. – Zmniejszenie biurokracji to korzyść dla obywateli, ale też mniejsze wydatki w budżecie państwa – zauważył premier.

– A więc tych szufladek, zakładek, o których rozmawialiśmy z panią minister finansów i wszystkimi ministrami, jest bardzo wiele – poinformował Morawiecki. – Mimo tych wszystkich miejsc uszczelnienia, miejsc oszczędności, zmniejszenia wydatków, też będzie emisja nowego długu. Stąd zapewne pewien przyrost deficytu sektora finansów publicznych, ale będziemy starali się go utrzymać w tych ryzach tzw. kryteriów konwergencji z Maastricht, czyli 3 proc. deficytu – podkreślił.
Rafalska: projekt ustawy Emerytura plus na najbliższym posiedzeniu Sejmu

– Emeryci i renciści mogą spać spokojnie. Plan wprowadzenia jednorazowych dodatków pieniężnych dla emerytów i rencistów w 2019 r. jest realizowany zgodnie z przyjętą mapą drogową. Dziś przyjęła ten projekt Rada Ministrów i zostanie ten projekt skierowany do parlamentu. I na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie procedowany - powiedziała Rafalska na konferencji po posiedzeniu rządu.

– Z tego jednorazowego dodatku w wysokości minimalnej emerytury 1100 zł, a netto - na rękę 888,25 zł, skorzysta liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów niezależnie od tego, jakie otrzymuje świadczenie i otrzymają to świadczenie również te osoby, które otrzymują niewielkie emerytury – zaznaczyła minister. Poinformowała, że osób uprawnionych do świadczenia będzie niemalże 10 mln zł. – Dokładnie 9 mln 800 tys. osób – podała.

– Koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur to 10 mld 800 mln zł – poinformowała Rafalska.

– Z tego świadczenia skorzystają ci, którzy są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, (otrzymujący - PAP) kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, czy inwalidzi i renciści wojenni - wyliczała szefowa MRPiPS.

Zapowiedziała, że terminy wypłat dodatkowego świadczenia będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc. – W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniła Rafalska.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych