zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: reakcja ministra Ziobry na niewłaściwe zachowania była właściwa i szybka

09:33, 12.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Reakcja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na doniesienia o niewłaściwych zachowaniach była właściwa i szybka – powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podczas debaty nad wnioskiem PO–KO o odwołanie szefa MS. Wasz wniosek jest bezprzedmiotowy – zwrócił się do opozycji.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na zakończenie debaty nad wnioskiem PO–KO o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

– Wasz wniosek jest bezprzedmiotowy, odnosicie się do rzeczywistości, która została szybko naprawiona – mówił Morawiecki, nawiązując do dymisji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Przekonywał, że reakcja Ziobry w tej sprawie była szybka i natychmiastowa.

– Była to sprawa, którą z całą pewnością można nazwać kłótnią w rodzinie sędziów. Jedni sędziowie rzeczywiście bronią i bronili starego porządku, aby było tak jak było – mówił premier. Ale pojawili się sędziowie, dodał, „którzy chcą naprawiać rzeczywistość” i nie godzą się „na tak niską jakość wymiaru sprawiedliwości, jaka miała miejsce w III RP”. Podkreślił, że „wymiar sprawiedliwości był wielką kulą u nogi w rozwoju w czasie III Rzeczpospolitej”.

Ocenił, że opozycja dostrzega „zachowania tylko w jednej części”, tej, która dotyczyła korespondencji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, a nie dostrzega „jakże karygodnych sformułowań po stronie sędziów, którym przyklaskuje”.
 
 
 
...
 
„Macie autorytarne zapędy”

– Patrzycie jednostronnie na ten proces i tak jak nie dostrzegaliście wcześniej wielkiej piramidy Amber Gold, (...) jak nie dostrzegaliście, albo nie chcieliście dostrzegać wielkiej luki VAT–owskiej, tak wielkiej jak wyciek ścieków warszawskich, a jednocześnie domagacie się od ministra sprawiedliwości – pośrednio – żeby kontrolował telefony swoich podwładnych. Macie autorytarne zapędy. (...) My nie dopuszczamy takich standardów, trudno żeby szef instytucji kontrolował telefony wszystkich swoich podwładnych. To nie są nasze standardy – oświadczył Morawiecki.

Jak zauważył, w czasach rządów PiS nie było ani jednego przykładu wpływu politycznego na sprawę sadową?

Zdaniem premiera trzeba było podjąć się gruntownej naprawy wymiaru sprawiedliwości. – I my się tego podjęliśmy. A czy wam nie przeszkadzała sprawa dla tego środowiska niezwykle szkodliwa? Czy nie jest tak, że sędziowie sami siebie wybierali, sami siebie oceniali, sami siebie nagradzali, sami siebie dyscyplinowali? – pytał.

– Powołujecie się często na standardy zachodnie, ale nie wiem, czy wiecie, jakie są to standardy – podkreślił premier Morawiecki. Jako przykład podał Niemcy. – Jest tam taka komisja sędziowska składająca się z 32 wyłącznie polityków. To jest ich Krajowa Rada Sądownicza i nie kwestionujecie jej standardów. Tymczasem my zreformowaliśmy KRS w taki sposób, że składa się ona i tak w większości z sędziów – zaznaczył. Podkreślił też, że „nie było po drugiej stronie w Brukseli żadnego kontrargumentu, kiedy przedstawiał sposób, w jaki my reformujemy wymiar sprawiedliwości”.
„To wy byliście założycielami przemysłu pogardy od 2005 roku”

– Mówicie w swoim wniosku o hejcie. Otóż dobrze jest przypomnieć to słowo w waszym kontekście, bo to wy byliście założycielami przemysłu pogardy od 2005 roku, kiedy zaczęliście niszczyć prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił też Morawiecki.

Dodał, że wszyscy, którzy wzniecali wtedy nienawiść byli „prawzorem tego hejtu, którego dzisiaj jest dzisiaj za dużo”. – Uderzcie się we własną pierś i postarajcie się wyeliminować ten język nienawiści z waszej narracji – oświadczył szef rządu.

– Ten wniosek jest zdumiewający. Ponieważ tak głęboko zepsute sposoby reagowania, zachowywania się również po waszej stronie, przede wszystkim po waszej stronie u sędziów, jest rzeczywiście czymś nagannym – mówił Morawiecki. – Dlaczego schowaliście Krzysztofa Brejzę? – pytał premier zwracając się do polityków PO–KO.

– Powiem wam, dlaczego schowaliście pana Brejzę. Otóż dlatego, że w Inowrocławiu, jak donoszą media, na przykładzie wielu konkretnych zachowań, jak donoszą różne media, w Inowrocławiu dochodziło do czegoś dalece gorszego, dalece bardziej karygodnego. Otóż najprawdopodobniej dochodziło do używania instytucji publicznych, jakim jest urząd miasta – zaznaczył Morawiecki.

– Jak poinformowały media, instytucja publiczna została użyta przez wysokich funkcjonariuszy publicznych do celu hejtowania. Trudno wyobrazić sobie bardziej skandaliczne i bardziej karygodne zachowanie – podkreślił premier. – Reakcja powinna być natychmiastowa, tak jak u nas - oświadczył.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych