zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Premier: Rozważamy podniesienie progu dla estońskiego CIT

10:19, 23.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Rozważamy podniesienie progu przychodowego, do którego będzie można stosować estoński CIT, powyżej 50 mln zł, a informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając w środę Kongres Impact'20 Connected Edition.


Podziel się:   Więcej

Premier mówił podczas swojego wystąpienia, że z obecnej sytuacji kryzysowej wszyscy muszą wyciągnąć wnioski: przedsiębiorcy, innowatorzy, wynalazcy, ale także państwa – administracja publiczna, samorządy i obywatele.

W ocenie Morawieckiego kryzys jest punktem zwrotnym w historii Europy i świata, a Polska stara się wykorzystać ten moment, energię, talenty naszych przedsiębiorców i innowatorów. Szef rządu uważa, że po pięciu latach od zainaugurowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju można uznać, że udało się „całkiem nieźle” zrobić pierwsze kroki na tej trudnej drodze. Zauważył, że w zeszłym roku wydatki na badania i rozwój oraz innowacyjność urosły jak nigdy wcześniej przez poprzednie 30 lat, choć – jak zastrzegł – ich poziom nie jest taki, jak w najlepiej rozwiniętych państwach Zachodu.

– Ale procent przyrostu, blisko 25 proc., o jedną czwarta i 25 mld zł, to rekord 30–lecia – podkreślił. – To znaczy, że plan odpowiedzialnego rozwoju w tym obszarze, który zachęca do innowacyjności, działa albo (...) zaczyna działać – powiedział.
 
 
 
...
 
Premier zauważył, że innowacyjność to słowo odmieniane przez wiele przypadków, a dla nas jest najważniejszym elementem strategii wyrwania się z pułapki średniego rozwoju „pomiędzy bogatym Zachodem a bardzo ludnym Wschodem; Indiami, Chinami”, o wiele mniej rozwiniętymi, oferującymi niższe koszty pracy.

– My nie chcemy oferować niskich kosztów pracy, chcemy oferować pracowników, którzy są utalentowani, bo takich pracowników mamy. I wiemy, że poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska, przez uratowanie przedsiębiorców w ramach Tarczy Finansowej, my jesteśmy (...) w bardzo dobrym punkcie wyjścia do gonienia Zachodu – na skróty, albo przegonienia w wielu aspektach – mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że w przypadku polskiego rozwoju, jeśli chodzi o wynalazczość, nie mamy się czego wstydzić. – To, co było bolączką rozwoju gospodarczego w Polsce (...), to niska zdolność do wdrażania, przekładania znakomitych polskich pomysłów na projekty komercyjne, biznesowe, które na całym świecie gospodarczo będą mogły pokazywać swoją wartość – mówił.

Dlatego – przypomniał – zaproponowano rozwiązanie, które charakteryzuje najlepiej rozwinięte państwa świata, czyli dobrą współpracę z administracją publiczną – przygotowującą najlepsze rozwiązania podatkowe, jak np. estoński CIT, czy IP Box.
Morawiecki podkreślał, że współpraca przedsiębiorców z państwem jest bardzo ważna dla innowacyjności. – W szczególności wynalazki czwartej rewolucji przemysłowej nie zaistniałyby w ogóle: internet, GPS, nawet systemy w naszych telefonach komórkowych – to systemy, które powstawały ze wsparciem państwa. I tylko ze wsparciem państwa – podkreślił.

Dodał, powołując się na amerykańskiego politologa Francisa Fukuyamę, że państwa wyjdą z kryzysu wywołanego koronawirusem obronną ręką, o ile zastosują cały arsenał wsparcia dla gospodarki. – Dlatego od samego początku kładziemy taki nacisk na eksplozję wolności gospodarczej, na niskie podatki dla przedsiębiorców. Teraz estoński CIT ma szansę być rewolucją dla małych i średnich przedsiębiorców – mówił Morawiecki.

– Wsłuchujemy się w wasz głos i zastanawiamy się nad podniesieniem tego ogłoszonego progu z 50 mln na wyższą kwotę. O tym wkrótce będziemy mówić. Jednocześnie też wskazujemy na konieczność współpracy w tworzeniu optymalnego ekosystemu wsparcia dla innowatorów – zapewnił premier.
Zgodnie z dotychczasowymi propozycjami MF, do estońskiego CIT–u uprawnione mają być małe i średnie spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł i których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Zmiana na polegać na przesunięciu czasu poboru podatku na moment dystrybucji zysków z przedsiębiorstwa

Premier wyraził ponadto przekonanie, że państwa, które najlepiej nauczyły się wspierać przedsiębiorców i współpracować z nimi – odniosły i odniosą w świecie „poCOVID-owym” największy sukces. Podkreślił, że do tego potrzebna jest wysoka jakość usług publicznych.

– Rola administracji i przedsiębiorców, mimo wielkiego kryzysu nie tylko nie kończy się, ale ona będzie kluczowa w kolejnych latach – uważa premier. Wskazał przy tym na kamienie węgielne czwartej rewolucji przemysłowej: internet rzeczy, sztuczną inteligencję, czy technologie chmurowe.

– To jest na pewno przyszłość, na tę przyszłość kładziemy ogromny nacisk. Wszyscy przedsiębiorcy (...), możecie liczyć na współpracę z państwem polskim, na budowę takiego ekosystemu, który pozwoli realizować te projekty w dobrej bliskiej kooperacji – powiedział.

– Jestem przekonany, że w innowacyjności, wynalazczości połączonej z mądrym, dobrym przyjaznym państwem (...), w takim połączeniu można śmiało patrzeć w przyszłość. Jestem tej przyszłości dla Polski całkiem pewien (...), a szlaki do niej odnajdziemy wspólnie – podsumował.