zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Rząd ma ogromną determinację, by przeprowadzić sanację służby zdrowia

19:35, 18.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Rząd ma ogromną determinację, by przeprowadzić sanację służby zdrowia; do tego są potrzebne pieniądze, dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 proc. PKB wydatków na służbę zdrowia, a w ciągu sześciu lat do 7 proc. PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier Morawiecki odwiedził we wtorek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

- Chcemy zdecydowanie poszerzyć możliwości polskiej medycyny i polskiej służby zdrowia. Ale to się nie zadzieje samo z siebie, do tego potrzeba zdecydowanych wydatków, (potrzeba) wzrostu wydatków na służbę zdrowia i lepszej organizacji służby zdrowia - mówił na briefingu prasowym.

Zaznaczył, że rząd ma „ogromną determinację, by przeprowadzić sanacje całej służby zdrowia”. - Do tego wszystkiego potrzebne są środki, potrzebne są pieniądze, dlatego w ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 procent PKB wydawanych na służbę zdrowia. To będą naprawdę znaczące kwoty przekraczające praktycznie o kolejne 20 miliardów to, co zaplanowaliśmy na ten rok, czyli sięgające łącznie około 120 kilku miliardów złotych - mówił premier.
Podkreślił, ze te pieniądze muszą być wydane w sposób właściwy. - W kolejnych latach mamy zaplanowane następne podniesienie wydatków (na służbę zdrowia -PAP) do poziomu 7 procent PKB w ciągu sześciu najbliższych lat - zaznaczył.

Premier Morawiecki: Chcemy wspierać polskich eksporterów
 
 
 
...
 

„W ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmiany w służbie zdrowia”

Nasza determinacja, aby poprawić funkcjonowanie służby zdrowia jest na najwyższym poziomie; jestem przekonany, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmianę na lepsze - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wskazywał m.in., że już wkrótce zniesione zostaną limity do specjalistów.

Przypomniał też, że Rada Ministrów zajmie się niebawem wynagrodzeniami w służbie zdrowia.

Premier zaznaczył, że „ta głęboka przebudowa” wymaga również środków. - Dlatego ta składa zdrowotna jest tak bardzo potrzebna na skokową poprawę i naprawę polskiej służby zdrowia. To bardzo precyzyjny plan, który pan minister zdrowia (Adam Niedzielski) wkrótce przedstawi, pokazując jednocześnie nasze podejście w wielu dziedzinach: onkologii, kardiologii, chorób rzadkich, pediatrii. Ten plan będzie zasilony dodatkowymi środkami w ramach całego naszego społecznego programu Polski Ład - zapowiedział premier.

Szef rządu zapewnił też, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmianę na lepsze. - Nasza determinacja, aby poprawić funkcjonowanie służby zdrowia jest na najwyższym możliwym poziomie - oświadczył.

Podziękował przy tym kadrze medycznej za ich pracę w czasie pandemii. Premier zaapelował także o szczepienie się. - Nie chcemy czwartej fali jesienią. Aby jej nie było musimy osiągnąć odporność zbiorową - dodał.

Premier: Chcemy, żeby jesień życia nie była czasem bezsilności; poprawiamy los materialny emerytów